Genetiği değiştirilmiş tarım ürünlerinin İslam hukuku açısından fıtrata müdahale bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of genetically modified agricultural products in the contex of intervention to the creation in terms of Islamic law
- Tez No: 638346
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ALGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilimin ilerlemesi ve teknolojinin baş döndürücü hızda gelişmesi insanoğlunun çeşitli alanlarda çok derin araştırma ve çalışmalar yapmasına imkân tanımaktadır. Bu imkânlar dâhilinde kullanılan yöntem ve tekniklerle canlıların en küçük yapıları olan hücrelerindeki DNA'larına müdahale edilmek suretiyle yaratılışlarından çok farklı yapıda canlılar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle bu tekniklerin temel gıda maddelerini oluşturan tarım ürünlerinde uygulanması konuyu toplumun ilgi alanına dâhil etmektedir. Zira bu ürünler çoğu insanın günlük tükettiği yiyecek ve içeceklerde hammadde olarak kullanılmaktadır. Hayatının her alanını Allah'ın emirleri doğrultusunda düzenlemek zorunda olan Müslümanlar bu konuda yapacakları çalışmaları da O'nun çizdiği sınırlar dâhilinde kontrollü olarak yapmak durumundadırlar. Bu sınırlara riayet edebilmek için öncelikle konunun bilimsel olarak açıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Bunun için biyoteknoloji alanında çalışmalar yapan bilim insanlarının araştırmaları son derece önem arz etmektedir. Bu çalışmada tarım ürünlerinin genetik yapılarının değiştirilmesi bilimsel açıdan incelenmiş, ne şekilde ve hangi amaçlar için elde edildiğine yer verilmiştir. Bu ürünler İslam Hukuku açısından öncelikle fıtrata müdahale açısından ele alınmış ardından meşruiyeti hakkında değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The advancement of science and the development of technology at an unprecedented pace allow humanity to make in-depth researches and studies in various fields. With the techniques and methods used within these opportunities, living creatures with very different structures can emerge from their creation by interfering with their DNA in their cells, which are the smallest structures of living things. Because these products are used as raw material in foods and beverages consumed daily by most of the people. Especially the application of these techniques on agricultural products, which constitute the staple foods, involves the point of interest in the society. Muslims, who must organize every aspects of their live in the direction of the orders of Allah, have to carry out their works in a controlled manner within the limits drawn by Allah. In order to conform to these limits, the subject must be clarified scientifically. Therefore, the researches of scientists who are working in the field of biotechnology are highly significant. In this study, changing the genetic structure of agricultural products has been examined scientifically and it has been given how and for what purposes. These products have been handled primarily in Islamic Law, in terms of intervention in the creation, and then their legitimacy have been evaluated.