Low cost architectural solutions for housing with using recyclable materials
  1. Tez No: 638350
  2. Yazar: ELİF DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NUR OZANÖZGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Endüstri devrimi ile başlayan sanayileşme hareketi 19. yüzyılın sonlarından itibaren artmış; teknolojik, sosyal, çevresel ve ekonomik pek çok değişikliği beraberinde getirmiştir. Bu değişikliklerin yanı sıra sorunlar ve olumsuz koşullar da dünyayı ve insan hayatını etkisi altına almaya başlamıştır. Özellikle endüstriyel malzemelerin sebep olduğu çevre kirliliği ve atık sorunu ile yüzleşen insanoğlu, bunlara çözüm sunabilmek için sürdürülebilirlik ve atık yönetimi kavramlarını ortaya atmıştır. Öte yandan günümüz şartlarının gerektirdiği barınma biçimleri incelendiğinde, küresel bağlamda ihtiyaç duyulan geçici barınma modellerinin geliştiği görülmektedir. Bunlar çoğunlukla mülteci kampları, afet sonrası konutları ya da mevsimlik işçiler için inşa edilen barınma olanakları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan hareketle atıkların yeniden kullanımı ile yapı malzemesi üretimi; bu malzemeler kullanılarak düşük enerji ve maliyet ile inşası mümkün olan sürdürülebilir barınma üniteleri kurulması düşüncesi ortaya çıkmıştır. Ekolojik mimarlık olarak değerlendirilebilecek bu mimari, atık yönetiminde önemli ilerlemelere olanak sağlamaktadır. Bu tez kapsamında geri dönüştürülmüş tuğlanın kullanılması ile gerektiğinde büyük kitlelere hizmet edebilecek, geçici barınma imkanlarının çevreye duyarlı bir biçimde sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrialization movement which has started with the industrial revolution increased its intensity in the late 19th century and brought technological, social, environmental and economical renovations within itself. Besides those changes, both positive and negative impacts have started to effect World and human life. Especially environmental pollution and waste problems caused by industrial materials lead terms of sustainability and waste management. On the other hand, analyzing housing manners which are required by today's conditions, we need temporary housing solutions globally such as refugee camps, post-disaster houses or housing for seasonal workers. At this point, we can produce construction materials by using waste materials. Then, by using recycled construction materials, we can attain sustainable housing units with low energy and low cost which can also be named as ecological architecture. This attitude may make us progress on the issue of construction waste management as well. This paper aims to inquire environmental friendly temporary housing facilities by using recycled bricks and accommodate crowds if needed.