Ahşap modüler prefabrike sistemler ile geçici afet konutu tasarımı
Temporary disaster housing with wood modular prefabricated systems
- Tez No: 712580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLHAN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde teknolojinin ve toplumsal faktörlerin sebep olduğu pek çok olumsuz durum vardır. Doğal kaynakların yanlış kullanımından, bilinçsiz kentleşme ve yapılaşmadan en fazla etkilenenlerin başında doğal çevre gelmekte ve doğal çevrenin tahribatı sonucunda da doğal afetlerin yıkıcı etkileri her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde doğal afetlerden sonra kullanılan geçici afet konutları konfor koşullarından uzak olmakla birlikte afetzedeler için pek çok olumsuz durumu da barındırmaktadır. Bu olumsuz durumların çözüme kavuşturulması için strüktür sistemi ve malzeme seçimlerinin yeniden düzenlendiği, kullanıcı özelliklerinin dikkate alındığı geçici afet konutu tasarımı yapılmalıdır. Çalışmada; geçici afet konutu ihtiyacına yönelik, geri dönüştürülebilir sistemlerin ve yenilenebilir malzemelerin kullanıldığı, kullanıcıların ve kullanılacakları bölgenin özelliklerinin yansıtıldığı prefabrike sistemler ile oluşturulmuş geçici afet konutu tasarlamak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, belirlenen başlıklar kapsamında literatür araştırmasına dayalı bir hazırlık aşaması geçirilmiş ve çok sayıda kriterin değerlendirilmesi sonucunda ahşap modüler prefabrike bir yapım sistemi ile geçici afet konutu tasarımı yapılmıştır. Yapılan bu çalışma ile birlikte belirlenen kapsam ve örneklem dâhilinde mevcut durumda kullanılan geçici barınma yapılarının eksik bölümleri tamamlanarak afetzedelerin ihtiyaçlarına cevap verebilen, konfor koşullarını sağlayan ve psikolojik olarak olumlu etki yaratan tasarımlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are many negative situations caused by technology and social factors. The natural environment is one of the most affected, which include many factors such as unconscious urbanization and construction, and misbehavior in the use of natural resources, and the destructive effects of natural disasters are increasing day by day as a result of the destruction of the natural environment. Temporary disaster housing used after natural disasters in our country are far from comfort conditions, they also contain many negative conditions fort he users. In order to solve these negative situations, a new temporary disaster house design should be made, in which the structure system and material selections are rearranged and user characteristics are taken into account. In the sutdy; it is aimed to design a temporay disaster house built with prefabricated systems fort he need for temporary disaster housing, where recyclable systems and renewable materials are used, and the characteristics of the users and the region where they will be used are reflected. In line with this purpose, a preparation phase based on literatüre research will be passed within the scope of the titles determined, and as a result of the evalution of many criteria, a modular prefabricated construction system and a temporary house design will made. With this study, within the scope and sample determined, the missing parts of the temporary shelter structures used in the current situation were completed and designs that could meet the needs of the disaster victims, provide comfort conditions and create a positive psychological effect were put forward.