A Comparative study of Beroul's Tristan, Thomas of Britain's Tristran, the anonymous Sir Tristrem, and Malory's' the Book Sir Tristrem de Lyones'
Beroul'un Tris tan-ı, Thomas of Britain'nin Tristran'ı, Anonim Sir Tristrem'in ve Malory'nin 'The Book of Sir Tristrem de Lyones' in karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 63838
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Beroul, Thomas, Sir Tristrem' in ozanı ve Malory'nin eserleri, üslûp ve edebi söz sanatlarının ışığı altında incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Beroul, efsaneyi ironik ve çok anlamlı bir dil kullanımı ile kahramanlık serüvenleri ve entrikalarla zenginleştirilmiş tutkulu bir aşk öyküsü şeklinde, dinleyici/ okuyucularını eğlendirecek tarzda anlatır. Thomas, eserinde, tutkulu bir aşığın psikolojik durumlarını ortaya koymaya yarayan ayrıntılı betimlemeler, uzun monologlar ve retoriğe yer vermesiyle muhtemelen daha eğitimli bir okuyucu kitlesine hitap etmiştir. Sir Tristrem' in ozanı ise bu trajik aşk öyküsünü, olaylar ve karakterlerin yaşantılarına ağırlık vererek büyük bir halk kitlesine hitap eden bir üslupla 'metrik romans' türüne uyarlamıştır. Malory, Tristan öyküsünün aşk temasını ön planda tutmadığı eserinde, 15 inci Yüzyıl İngiliz okuyucularının beğenisine uygun düşecek biçimde, kahramanlık serüvenleri çerçevesinde kendi şövalye dünyasının ideallerini yansıtmıştır. Sonuç olarak bu yazarların Tristan öyküsünü kullanarak, kendilerine özgü sanatsal değer yargıları ve anlayışlarını eserlerine yansıttıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, the works of Beroul, Thomas, the poet of Sir Tristrem, and Malory are examined and compared in the light of the aesthetic criteria of narrative voice, plot structure, setting, symbols, irony, conflicts, messages, and characterization. Beroul, as fits a minstrel, is distinguished by his story of adventure, trickery and love narrated in a witty and ironic language suitable for entertaining the target audience. Thomas of Britain, like a psychologist, seems to address a more educated audience because he skillfully uses words with rhetorics, padded with perpetual soliloquies and minute descriptions illuminating the mind of the passionate lover. The poet of Sir Tristrem, like a compiler, arranges the tragic story in a metrical romance, in which tournaments, exploits, and external incidents rather than psychological or moral conflicts come to the foreground, pleasing possibly uneducated audience. Malory, like a philosopher, reflects his ideal codes against the background of the English chivalric world by narrating a number of adventures suitable for the taste of the English audience in the 15th century. Consequently, it is observed that legend of Tristan has been a means for the authors to expose their point of view of art and values in their works.