HIV/AİDS olgularında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların sıklığı, etkenlerin dağılımı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
The incidence of sexually transmitted infections in HIV/AIDS and evaluation of risk factors
  1. Tez No: 638389
  2. Yazar: EBRU TAŞPINAR ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç HIV ile yaşayan bireylerde (HİYB) cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (CYBE) sıklığı artmaktadır. CYBE taramasıyla hasta ve partnerlerinin etkin tedavisi/ takibi, sekonder bulaşın azaltılması, HİYB'de ve sağlık hizmeti sunanlarda CYBE yönünden farkındalık sağlanması önemlidir. Çalışmamızda HİYB'de CYBE sıklığı, etken dağılımı ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem 1 Ağustos 2018- 1 Şubat 2020 tarihleri arasında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğimizde yeni tanı alan ve 2000 yılından itibaren takipli olan 200 HIV/AIDS olgusunun demografik, klinik ve laboratuvar verileri hasta izlem formlarından ve hastane bilgi sisteminden kaydedilmiş olup, CYBE taraması prospektif yapılmıştır. Nükleik asit amplifikasyon testi (NAAT) (CYBE paneli) ile Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis, Ureoplasma urealyticum, Trichomonas vaginalis ve serolojik yöntemlerle Treponema pallidum taraması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim The incidence of sexually transmitted infections (STIs) are increasing in people living with HIV (PLWH). STI screening is important for effective treatment / follow-up of patients and partners, reduction of secondary transmission, and awareness of STIs in healthcare providers. In our study, we aimed to evaluate the frequency of STIs, the distribution of microorganisms and risk factors in PLWH. Materials and Methods The demographic, clinical and laboratory data of 200 HIV / AIDS patients who were newly diagnosed and followed up at our Infectious Diseases and Clinical Microbiology Clinic between August 1, 2018 and February 1, 2020 were recorded from patient forms and hospital information system. STI screening was conducted prospectively. Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae, Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis, Ureoplasma urealyticum, Trichomonas vaginalis were scanned with the nucleic acid amplification test (NAAT) (STI panel) and Treponema pallidum screening was performed by serological methods.