İn vitro fertilizasyon (IVF) tedavisinde fertilizasyon başarısızlığını ve embriyo gelişim yetersizliğini predikte eden faktörlerin araştırılması
Defining the parameters causing total fertilization failure and embryo development arrest in in vitro fertilization (IVF) treatment
  1. Tez No: 638407
  2. Yazar: MUSTAFA AKŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DİLBAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Bu çalışma in vitro fertilizasyon (IVF) tedavisine alınan ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) uygulanan hastalarda toplam fertilizasyon başarısızlığı ve embriyo gelişim yetersizliği nedenlerinin saptanması ve siklus sonucunun önceden öngörülebilmesi amacıyla yapıldı. MATERYAL VE METOT: Ocak 2016-Aralık 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Uygulama ve Araştırma Hastanesi Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezine başvurup IVF tedavisine alınan ve ICSI uygulanan infertilite hastaları (n=1846); ICSI uygulaması sonucuna göre toplam fertilizasyon başarısızlığı, embriyo gelişim yetersizliği ve başarılı fertilizasyon açısından analiz edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar iki gruba ayrıldı. Başarılı fertilizasyon elde edilen grup (Grup I, n=1412) ile başarısız ferilizasyonla sonuçlanan grup (Grup II, n=434); fertilizasyon başarısını etkileyebilecek yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), erken foliküler fazda folikül stimüle edici hormon (FSH) ve östradiol (E2) seviyesi, serum anti müllerian hormon (AMH) seviyesi, antral folikül sayısı, infertilite süresi, infertilite etiyolojisi, oosit pick up (OPU) günü östradiol seviyesi, OPU'da toplanan oosit sayısı, spermiogram parametreleri, 2PN sayısı, ovulasyon indüksiyon süresi, uygulanan toplam gonodotropin dozu açısından retrospektif olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: 1846 siklusun dahil edildiği çalışmada fertilizasyonu başarılı olan ve transfere uygun kalitede embriyo elde edilen siklus oranı %76,5 (1412/1846) olarak saptandı. Toplam fertilizasyon başarısızlığı %6,6 (121/1846) ve embriyo gelişim yetersizliği %16,9 (313/1846) oranında tespit edildi. Başarılı fertilizasyon elde edilen grup (Grup I) ile başarısız fertilizasyonla sonuçlanan grubun (Grup II) karşılaştırılmasında VKİ, 3. gün E2 seviyesi, ovulasyon indüksiyon süresi ve infertilite süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Grup I ve grup II arasında sırasıyla yaş [(31 (19-46) vs 33 (18-47), p0,05). İki grup arasında sadece erkek yaşı [33 (20-55) vs 34 (22-67), p0,05). Kadın yaşı, serum AMH seviyesi, 3.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of the study was to determine the causes of total fertilization failure and embryo development failure and predict the cycle outcome in patients undergoing in vitro fertilization (IVF) treatment and ICSI (intracytoplasmic sperm injection). MATERIAL AND METHOD: Between January 2016 and December 2019, infertility patients who applied to Etlik Zübeyde Hanım Practice and Research Hospital Assistant Reproductive Techniques Center and applied ICSI (n = 1846) for IVF treatment; according to the results of ICSI application; patients analyzed as total fertilization failure, embryo development failure and successful fertilization. The patients included in the study were divided into two groups.“successful fertilization”(group I, n = 1412) and“fertilization failure”(group II, n = 434) were retrospectively assessed for the parameters; age, body mass index (BMI), serum follicle follicle stimulating hormone (FSH) and estradiol level on early follicular phase days, serum anti-mullerian hormone (AMH) level, antral follicle count, duration of infertility, etiology of infertility, estradiol level on oocyte pick up (OPU) day, picked oocyte number, spermiogram parameters, 2PN number, duration of ovulation induction, and total dose of gonodotropin. RESULTS: In the study 1846 cycles were included, the number of cycles with fertilization failure was found to be 23,5% (434/1846). Total fertilization failure was determined as 6.6% (121/1846) and inadequate embryo development was detected as 16.9% (313/1846). There was no statistically significant difference between the groups with successful fertilization (group I) and the group with fertilization failure (group II) in terms of BMI, serum estradiol level on day 3, duration of ovulation induction and duration of infertility (p> 0.05). Statistically significant difference was identified between group I and group II in terms of age [31 (19-46) vs 33 (18-47), p 0.05). Multivariate logistic regression model was applied to sort out the factors that may predict the fertilization success, only 2PN number was identified as a significant independent predictor of successful fertilization [OR = 12,016 (7,529-19,176), p 0.05).