Aile hekimlerinin alt ekstremite osteoartritlerinde kullanılan nonfarmakolojik tedavi yöntemlerine yaklaşımları
Family physicians approaches to non-pharmacological treatment methods used in lower extremity osteoarthritis
- Tez No: 638408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK EREN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Osteoartrit (OA), dünyada en yaygın görülen eklem hastalığıdır ve kronik kas iskelet sistemi ağrılarının en önemli nedenidir. En sık görüldüğü eklemler kalça ve diz gibi yük taşıyan alt ekstremite eklemleridir. Alt ekstremite OA' leri , birinci basamağa en sık başvuru sebeplerinden biridir. Ortalama yaşam süresinin uzaması, obezitenin artması ve sedanter yaşam biçiminin yaygınlaşması sonucunda toplumda OA sıklığı giderek artmaktadır. OA tedavisi ve yönetimi amacıyla yayınlanan tüm kılavuzlarda önerilen en uygun tedavi yöntemi farmakolojik ve nonfarmakolojik tedavinin birlikte kullanılmasıdır. Nonfarmakolojik yöntemlerin biri veya birkaçının beraber kullanılması gerekliliğinin bütüncül yaklaşımı benimseyen aile hekimlerince bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca aile hekimlerinin bu konu hakkındaki uygulamaları hastalarına önermesi ve hastalarının takiplerini yapması beklenmektedir. Bu çalışmada, Ankara'daki Aile Hekimliği Kliniklerinde çalışan hekimlerin OA tedavisindeki nonfarmakolojik yöntemler hakkındaki bilgi düzeyleri ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı, kesitsel tipte bir araştırmadır. 2019 yılı itibari ile Ankara'daki Aile Hekimliği Kliniklerinde çalışan çeşitli unvanlara sahip tüm aile hekimleri çalışma evrenimizi (n:400) oluşturmaktadır.Katılmaya gönüllü olan aile hekimlerine, yüz yüze anket uygulama yöntemiyle araştırmacılar tarafından özgün olarak hazırlanan 23 soruluk anket Aralık 2019 - Ocak 2020 tarihleri arasında gerekli izinler alındıktan sonra uygulanmıştır. Çalışmada tüm evrene ulaşılması hedeflenmiştir. Çalışmada nonfarmakolojiktoplam yaklaşım puanı da hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aims:OA is the most common joint disease in the world and is the most important cause of chronic musculoskeletal pain. The most common joints are the lower limb joints carrying the load such as hips and knee and lower extremity osteoarthritis is one of the most common reasons for applying to primary care.Its frequency in the society is gradually increasing; long-term life expectancy, increased obesity and sedentary lifestyle cause osteoarthritis. In all guidelines published on the treatment of OA, the most suitable method of treatment is the combination of pharmacological and nonpharmacological treatment. Family physicians who take a holistic approach should know that one or more nonpharmacological methods should be used together. In addition, family physicians should recommend the applications to their patients and follow up the patients condition. The aim of this study is to evaluate the knowledge levels and approaches of nonpharmacological methods of OA treatment of physicians who working in Family Medicine Clinics in Ankara. Materials and Methods: This research is descriptive and cross-sectional. As of 2019, all family physicians working in Family Medicine Clinics in Ankara constitute the study population (n=400).Family physicians who volunteered to participate in the study were accepted to this study by using face to face survey methods. This survey was applied between the dates of December 2019- January 2020 after obtaining the neccessary permissions and includes 23 questions.In this study, it was aimed to reach the whole working universe. In this study, nonpharmacological total approach score was also calculated.