Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı tanısı konulan kadınlarda sekretuvar faz endometriyumda MECA-79, α4β1 integrin ve MUC-2 ekspresyonlarının immünohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohistochemical examination of MECA-79, α4β1 integrin and MUC-2 expressions in the secretary phase endometrium of women diagnosed with recurrent implantation failure
- Tez No: 856321
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AŞKIN, PROF. DR. SAİT POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İmplantasyonun başarılı olabilmesi endometriyum ve blastokistin karşılıklı uyumlu etkileşimine bağlıdır. Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı (TİB) 40 yaş altı kadınlarda en az üç in vitro fertilizasyon (IVF) döngüsünde taze veya dondurulmuş yüksek kaliteli embriyo transferi sonrası klinik olarak gebelik elde edilememesi olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar TİB nedenleri arasında blastokist ve maternal dokunun karşılıklı bozulmuş iletişiminden bahsetmektedir. TİB öyküsü olan kadınlarda IVF tedavisinde iyi kalite embriyo transferine rağmen gebelik elde edilememesi endometriyal faktörleri ön plana çıkarmaktadır. İmplantasyon penceresi olarak adlandırılan ve blastokistin kabul edildiği zaman dilimi olarak bilinen bu dönemde endometriyumda bulunan implantasyonda etkili olabileceği düşünülen bazı moleküller bulunmaktadır. Bu moleküllerin varlığı ve yoğunluğunun karşılaştırılması ile ilgili birçok çalışma bulunmasına rağmen α4β1 integrin, MUC-2 ve MECA-79 gibi önemli moleküllerin araştırıldığı karşılaştırmalı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada amaç, implantasyonda rol oynadığını düşündüğümüz adezyon moleküllerinin kontrol grubu ve TİB olan hastalarda karşılıklı immünohistokimyasal ve histolojik olarak değerlendirilmesidir. Bu nedenle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne gelen TİB tanısı konulmuş 21 hastadan ve daha önce gebelik öyküsü olan 21 hastadan menstrüel siklusun 19-21. günleri arasında endometriyal biyopsi örnekleri alınmıştır. Alınan biyopsi materyalleri α4β1 integrin, MUC-2 ve MECA-79 belirteçleri için immünohistokimyasal olarak analiz edilirken, tüm örnekler ultrastrüktürel olarak incelendi. Yapısal olarak TİB grubunda bazı örneklerde yüzey ve bez epitelinde histolojik olarak farklılaşmalar görülmekle birlikte TİB tanılı hastaların immünohistokimyasal örneklerinde MUC-2'nin kontrol grubuna oranla anlamlı derecede yüksek çıkması dikkat çekti.
Özet (Çeviri)
The success of implantation depends on the mutually harmonious interaction of the endometrium and blastocyst. Recurrent implantation failure (TIB) is defined as the clinical inability to achieve pregnancy after fresh or frozen high-quality embryo transfer in at least three in vitro fertilization (IVF) cycles in women under 40 years of age. Studies conducted in recent years mention impaired mutual communication of blastocyst and maternal tissue among the causes of TIB. Failure to achieve pregnancy despite good quality embryo transfer in IVF treatment in women with a history of TIB highlights endometrial factors. During this period, called the implantation window and known as the time period in which the blastocyst is accepted, there are some molecules in the endometrium that are thought to be effective in implantation. Although there are many studies on comparing the presence and density of these molecules, no comparative study has been found investigating important molecules such as α4β1 integrin, MUC-2 and MECA-79. The aim of this study is to evaluate the adhesion molecules that we think play a role in implantation, immunohistochemically and histologically, in the control group and patients with TIB. For this reason, 21 patients diagnosed with TIB and 21 patients with a previous pregnancy history who came to Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital Obstetrics and Gynecology Polyclinic were diagnosed as menstrual cycle 19-21. Endometrial biopsy samples were taken between days. While the biopsy materials were analyzed immunohistochemically for α4β1 integrin, MUC-2 and MECA-79 markers, all samples were examined ultrastructurally. Structurally, although histological differences were observed in the surface and gland epithelium in some samples in the TIB group, it was noteworthy that MUC-2 was significantly higher in the immunohistochemical samples of patients diagnosed with TIB compared to the control group.