Yardımcı üreme tekniklerinde (IVF, ICSI) farklı hücre kültürleri ile elde edilen insan embriyolarının blastomer fragmantasyonlarının azaltılması açısından incelenmesi
Investigation of blastomer fragmentation rate in human embryos prepared with different cell culture methods in assisted reproduction techniques
- Tez No: 118257
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET CINCIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
VI - ÖZET Günümüzde infertilite tedavisinde kullanılan bir çok tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biri olan ICSI (intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu)'de in vitro olarak matür bir oositin içine spermin enjekte edilmesiyle iyi kalitede bir embriyo ve ardından da sağlıklı bir fetus elde edilmesi amaçlanmaktadır. Ancak, bu süreçte her zaman iyi kalitede embriyo elde edilmesi mümkün olamamaktadır. Fragmantasyonların oluşması embriyo kalitesini bozan olguların başında gelmektedir. Tezin ana bölümünde, embriyolarda fragmantasyon oranını azaltmak amacıyla 28 hastadan alman 344 oosit ile çalışılmıştır. Bu oositlere ICSI yapıldı ve yansı hastaların kendi kumulus hücreleri ile kokültüre edilip in vitro ortamda takip edildiler. Diğer yansı ise kontrol grubu olarak herhangi bir ekleme yapılmadan normal medium ortamında takip edildi. Deney ve kontrol gruplarındaki embriyolar arası farklılıklar“iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testi”ile araştırıldı. Çalışma, kumulus hücre kokültürünün kötü kalitedeki (Grade III) embriyo oranını istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalttığı sonucunu vermiştir. Tezin bir bölümünde de 3. günde hastalara yapılan embriyo transferlerinden sonra geriye kalan fragmante (Grade III) veya hastaların dondurularak saklanmasını istemediği Grade I, II tipi embriyolarla çalışılmıştır. Bu embriyolar kalitelerine göre ikiye ayrıldı. Grade I, II ve Grade III olarak ayrılan embriyoların deney grubu takip mediumlarına dört gün süresince recombinant human epidermal growth factor (rhEGF) eklendi. Bu yöntemle rhEGF'ün embriyo fragmantasyon oranlarına ve blastokist evresine ulaşma oranlarına olan etkisi kontrollü olarak incelendi. Sonuçta in vitro kültür ortamına eklenen rhEGF' ün insan embriyolarının fragmantasyon oranlarında ve blastokist evresine ulaşmalarında olumlu etki yaratmadığı tespit edildi. Tezde pratik bir yöntem geliştirilmesi amacıyla çalışılmış olan kumulus hücre kokültürünün düşük embriyo kalitesi nedeniyle tekrarlayan IVF başarısızlığı olan hastalarda embriyo kalitesini arttırmak amacıyla kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. 51
Özet (Çeviri)
VII - SUMMARY Nowadays, there are many alternative treatment choices used for infertility. Intracytoplasmic Sperm Injection (ICSI) is the most useful one of these choices. High quality embryo and then healthy fetus are purposed to gain by sperm injection into mature oocyte. However, it is not always possible to have a high quality embryo in this process. Fragmentation is the head of the cases that decrease the quality of embryo. In the main part of the thesis, it was studied with 344 oocytes taken from 28 patients. Our aim was to reduce the fragmentation rate of embryos. ICSI was applied to these oocytes and half of them were co-cultured with patients' autologous cumulus cells. Also as a control group, other group of the oocytes was followed in normal medium conditions without any addition. Differences in fragmentation between test and control groups were investigated with the statistical analysis of“comparing two proportions”. It was concluded from this study that, cumulus cell co-culture significantly reduces the rate of bad quality (Grade IH) embryos. In the other part of the thesis, it was studied with the rest Grade III embryos or with the Grade I or II embryos which patients didn't want to be kept frozen, after the embryo transfers in third day. These embryos were shared into two parts according to their qualities. Recombinant human epidermal growth factor (rhEGF) was added into the medium of tested embryos which were shared as Grade I, II or Grade in embryos, during four days. With this method, the effect of rhEGF on the proportions of embryo fragmentation and on the proportions of the ones reaching to blastocyst stage were examined. In conclusion; it was determined that, rhEGF did not decrease the proportions of embryo fragmentation and did not increase the rate of the ones reaching to blastocyst stage. It was concluded in this thesis that; cumulus cell co-culture is a practical method and it may be used to increase the quality of embryos for the patients that have recurrent in vitro fertilization failure because of the poor embryo quality. 52