Sözleşmeli aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanlarının defansif tıp uygulamaları konusundaki tutum ve davranışları
Attitudes and behaviors of contracted family physicians and family physicians on defensive medicine practices
- Tez No: 638409
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA İREN AKBIYIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmada, koruyucu sağlık hizmetleri ve birinci basamak tanı-tedavi hizmetlerini yürütmekte olan sözleşmeli aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanlarının defansif tıp uygulamaları hakkındaki farkındalıklarının, bu konudaki öznel bakış açılarının ortaya konulması yoluyla uygun çözüm önerilerine gidilmesi amaçlandı. Elde edilen bilgi ile aile hekimliği uygulamaları ile ilgili sağlık politikalarında iyileşme sağlanabilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu nitel (kalitatif) çalışma örneğinde Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi toplantı salonları kullanılarak sahada en az 1 yıldır aktif çalışan 9 aile hekimi ve 6 aile hekimliği uzmanı ile 2 farklı yarı yapılandırılmış odak grup görüşmesi yapılmıştır. Yarı yapılandırılmış 4 ana konu etrafında görüşmelere başlanmış ve görüşmenin gidişine göre derinleşmek amacıyla ek sorular sorulmuştur. Fenomenolojik desende tasarlanmış çalışmada katılımcıların tecrübeleri ses kayıt cihazıyla kaydedilip daha sonra çözümlenerek yazılı belgeye aktarılmıştır. Yazılı döküm haline getirilmesi ve toplanan nitel verilerin değerlendirilmesinde betimsel içerik analizi yapılmıştır. Nitel veri analizinde, benzerlikler ve farklılıklar tanımlanarak kategoriler belirlenmiştir. Bu kategoriler verilerin gruplandırılmasında ve karşılaştırılmasında kullanılmıştır. Belirlenen bu kategoriler daha sonra bağlamsal olarak incelenmiş ve kategoriler sınıflandırılarak kodlanmıştır. Daha sonra Maxqda 2020 programında elde edilen kategoriler ve kodlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bulgular: Odak grup görüşmelerinde sözleşmeli aile hekimleri ve aile hekimliği uzmanlarının anlattıkları defansif tıp uygulamaları tutum ve davranışlarıyla ilgili görüşmeler 6 ana başlık ve 57 alt başlık altında özetlenmiştir. Sözleşmeli aile hekimleri ağırlıklı olarak, hastaların aşırı isteği, bilgi eşitlenmesi ve standardizasyon, hasta-hekim ilişkileri, hastanın sorumluluk alması, risk alma korkusu, renkli reçete sistemindeki ilaç etkileşimleri, hastaya zarar verme korkusu, hasta şiddeti, periyodik muayene rehberlerinin kullanılması; aile hekimliği uzmanları ise ağırlıklı olarak, sağlık raporları, sağlık idarecileri tarafından hekimin desteklenmesi, hasta-hekim ilişkisi, hekimin kişiliği, kanuni süreçler, hastaların aşırı isteği, mesleki deneyim ve uzmanlık eğitiminin etkiler konularında görüşlerini beyan ettiler. Defansif tıp konusunun sonuçlarını tartıştıklarında, hastaların hastalık algısının değiştiğini, hem hastanın hem hekimin zaman, para kaybına ve iş yoğunluğunun artmasına neden olduğu belirtildi. Ayrıca defansif tıp uygulamalarının hasta-hekim ilişkilerini bozarak çatışmasına neden olduğu ifade edildi. Bu konuda önerileri sorulduğunda; iş yeri raporlarının aile hekimliğinin işi olmadığı, sorumluluğun iş yeri hekimlerine verilmesi gerektiği, mezuniyet öncesi sağlık hukuku dersleri ve mezuniyet sonrası hizmet içi eğitimlerin olması, koruyucu hekimliğin güçlendirilmesi ve aile hekimliğinin ilk önceliği olması, periyodik muayene rehberlerinin kullanımının aile hekimliğinde yaygınlaştırılması, hastaların aile hekimliği sistemi ve finansmanı hakkında doğru bilgilendirilmesi, defansif tıp uygulamalarından kaçınılması, sağlık yöneticilerinin daha çok sorumluluk alması, sağlık okuryazarlığının desteklenmesi, hastaya yaptırımlar olması ve aynı sistem içinde çalışanlar arasında bilgi eşitlemesi, sağlık yöneticilerinin hekimleri desteklemesi, sağlıkta şiddetle ilgili tanı kodlarının olması, medyanın sağlık sistemini desteklemesi önerilerinde bulunuldu. Sonuç: Defansif tıp teriminin bilinirliğinin az aile hekimliğinde yeni bir kavram olduğu ortaya çıkmıştır. Buna rağmen aile hekimlerinin ifade ettikleri görüşlerine bakıldığında hekimin mesleki deneyimine, uzmanlık eğitimi alıp almadığına, kötü tecrübeler yaşayıp yaşamadığına, bazen cinsiyetine, kişiliğine ve bakış açısına, çalıştığı kuruma, karşısındaki hastanın ve hastalığının durumuna göre defansif tıbbın çeşitli şekillerini günlük pratiklerinde kullandıkları ortaya çıkmıştır. Hekimlerin defansif tıp uygulamalarının sonuçlarıyla ilgili algılarının defansif tıp yapılmaması hakkında umut verici olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this survey, it was aimed to propose appropriate solutions by revealing the awareness of the contracted family physicians and family medicine specialists who are carrying out preventive health services and primary care diagnosis and treatment services about defensive medicine practices and subjective perspectives on this issue. İt was aimed to improve the health policies related to family medicine practices with the information obtained. Materials and Methods: In this qualitative study example, 2 different semi-structured focus group interviews were conducted with 9 family physicians and 6 family medicine specialists who have been active in the field for at least 1 year, using the Dışkapı Training and Research Hospital meeting rooms. The meeting were started around 4 semi-structured main topics and additional questions were asked to deepen according to the course of the interview. In the survey designed in a phenomenological pattern, the experiences of the participants were recorded with a voice recorder, then analyzed and transferred to the written document. Descriptive content analysis was carried out in written transcription and evaluation of the qualitative data collected.In qualitative data analysis, similarities and differences are defined and categories are determined. These categories were used to group and compare data. These determined categories were then examined contextually and the categories were classified and coded. Then, the relationships between the categories and codes obtained in the Maxqda 2020 program were examined. Findings: In the focus group interviews, the discussions about the attitudes and behaviors of the defensive medicine practices that contracted family physicians and family medicine specialists told were summarized under 6 main titles and 57 subtitles. Contracted family physicians predominantly, patients' excessive desire, information synchronization and standardization, patient-physician relations, patient's responsibility, fear of taking risks, drug interactions in the colored prescription system, fear of harming the patient, patient severity, use of periodic examination guidelines; Family medicine specialists mostly expressed their opinions on health reports, support of physicians by health administrators, patient-physician relationship, physician's personality, legal processes, patients' excessive desire, professional experience and effects of specialist education. When they discussed the results of defensive medicine, it was stated that patients' perception of illness changed, causing loss of time, money and increase in workload for both patient and physician. It was also stated that defensive medicine practices caused a conflict by disrupting patient-physician relations. When asked about their suggestions on this subject; Family reports are not the job of family medicine, responsibility should be given to workplace physicians, pre-graduate health law courses and post-graduate in-service trainings, strengthening preventive medicine and being the first priority of family medicine, the use of periodic examination guidelines in family medicine, family medicine system of patients accurate information about healthcare and financing, avoiding defensive medicine practices, healthcare managers taking more responsibility, supporting health literacy, sanctions for patients and synchronizing information among employees within the same system, healthcare managers supporting physicians, having diagnostic codes related to violence in health, media's health system support suggestions were made. Results: Defensive medicine is less known it has been revealed that there is a new concept in family medicine. Nevertheless, when the views of family physicians expressed, it was revealed that they used various forms of defensive medicine in their daily practices according to the professional experience of the physician, whether they received specialist training, whether they had bad experiences, sometimes their gender, personality and perspective, the institution they work for, the condition of the patient and the disease. It was observed that physicians' perceptions about the results of defensive medicine practices were promising about not doing defensive medicine.