Transparan düzlemlerdeki simultan çakıştırma yöntemiyle kübizmin analitik bulguları arasındaki ilişki ve soyut resimde tinsel karşıt kavramlar
The Relation between simultanous overlapping method in transparent surfaces and analytical findings of cubism and abstract spiritual conflicting concepts
- Tez No: 63841
- Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Soyut resmin iki farklı eğilimi vardır. Bu iki eğilimden birincisi geometrik düzen, ikincisi ise katabolik düzendir. Bu ikinci eğilimi düzen bozucu ( geometrik düzeni sarsıcı ) olarak da adlandırabiliriz. Bu düzen bozucu eğilim rastlantısal ( spontanety ) ve anarşik bir yapı gösterir. Bu iki yöntemsel farklılık, karşıtlık gösterse de aynı temel sorunlara sahiptir. Tıpkı ulaştıkları sonucun aynı olması gibi. Soyut resmin birinci eğilimi olan geometrik düzen insan mantığına ve dolayısıyla us'a bağlıdır. Bu eğilimin öncüleri ise Kübistlerdir. Kübistler doğayı geometrik kurallara indirgemişlerdir. İkinci eğilim ise soyut resimde katabolik ( düzen bozucu ) olarak adlandırılan yönelimdir ki aynı zamanda bu yönelim tezin çalışma yönüdür. Soyut resimde ise katabolik çalışma biçimi duyum ve sezgiye yöneliktir. Duyum ve sezgiler bu çalışma biçiminde renkle ve boyanın biçimi ile ifade edilmiştir. Zaten renk, soyut yönelimin ve ayrıca tez çalışmalarının da ana ifade aracıdır. Renk resmin duyum yönünü arttıran bir öğedir. Bu çalışmaların sonuçlanma aşaması değil, yapım süreci önemlidir. Çünkü düzen bozucu ( katabolik ), geometrik düzene bağlı olmayan, soyut nitelikteki resimlerde baştan beri önemli olan yapıtın oluş evresidir. Resimlerde kaygı, gerilim, coşku gibi duygulanımları öne çıkaran etkiler egemendir. Bu düşünce adına oluşturulan eserlerde görülen taşıyıcı unsuren başta renktir. Çalışmalarda kullanılan amorf formlar renk vasıtasıyla, leke etkili form parçacıklarına dönüşmüştür. Bu lekelerin ışık etkileri de göz ardı edilmemiş, gerekli hareket ise bu sayede sağlanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY There are two major tendencies in abstract art. Geometric order and catabolic order. We can define the latter as anti-order (anti-geometry) tendency which is spontaneous and anarchist. Although they seem to be contrasting, these two methods have the same major problems. Just as they reach the same conclusions. Geometric order, the pioneers of which are the cubists, is dependant on the human reason and intellect. Cubists have minimized nature into geometric rules. Catabolic method is also the subject of this thesis. This method involves the instincts and sensations which, in this work, are expressed with colors and the formation of paint. Color is the major communication tool not only of this thesis but also of that of abstract art. After all the colour is a main vehicle to express oneself both in abstract aprouch as well as in this thesis. Furthermore colour is an important element which enhances the sensation one feels in a painting. In this thesis study the most important componant is the completion of the paintings rather than the finalisation process. Because in abstract paintings, catabolic and not related to any geometric steps the important factor is the producti7on stage of a object of art.IV Effects which pronounce the feelings like stress, worry and exhilaration dominates these paintings. In these, objects of art carrying the effects of the afore mentioned observations the main structure is colour. The shapeless forms used in these paintings are transformed into pieces of spot effects through colour. The light effects of these spots is also utilized to obtain the necessary movement.