Sağlık sisteminin finansmanı ve genel sağlık sigortası
The Finance of health system and compulsory health insurance
- Tez No: 63840
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
ÖZET Bütün dünya ülkelerinde sağlık harcamaları hızla artmaktadır. Artan sağlık harcamalarını kontrol edebilmek, sağlık hizmetlerinde etkin kaynak kullanımını gerçekleştirmek, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen sağlık hedeflerine daha kolay ulaşabilmek amacıyla, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere bütün ülkelerde sağlık hizmetlerinin finansmanında ve organizasyonunda reform niteliğinde değişiklikler yapılmaktadır. Genel Sağlık Sigortası uygulamasına geçilmesi planlanan Türkiye'de de sağlık harcamalarını kontrol edebilecek, etkin kaynak kullanımını gerçekleştirecek, sağlık hedeflerine ulaşmayı kolaylaştıracak bir arz ve finansman yapısının oluşturulabilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada sağlık hizmetleri esas itibari ile iktisadi yönleri ile ele alınmış, gelişmiş ülkeler başta olmak üzere çeşitli ülkelerde gerçekleştirilen reform niteliğindeki değişiklikler ışığında Türkiye'de sağlık hizmetleri arz ve finansmanındaki mevcut irrasyonel yapıyı ortadan kaldıracak ve sağlık ihtiyaçlarına cevap verecek bir yapılanmanın gerekleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Health expenses are increasing in all countries. In all the countries, especially in the developed ones reformlike changes in the finance and organization of health services aiming to control increasing health expenses, to use sources effectively in health services and to achieve the objectives determined by World Health Organization, have been made. Compulsory health insurance system, which is planned to be put in use in Turkey should control health expenses, enable effective use of health sources, form a supply and finance structure that will ease the achievment of health objectives, is important. In this thesis considering its finance, health services, under the light of reformlike changes in especially the developed countries, the requirements of a formation which would replace the irrational structure in the supply and finance of health services in Turkey and which would answer to health needs, are discussed.