Veffâk Mehmed Hıfzî-yi Üsküdarî'nin Terceme-i Menâkıb-ı Ahmed el-Bedevî'si (İnceleme-metin)
Veffâk Mehmed Hifzî-yi Üsküdarî's Terceme-i Menâkib-i Ahmed el-Bedevî (Examination-text)
  1. Tez No: 638435
  2. Yazar: HALİL BATUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA UĞURLU ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 457
Özet
Tasavvuf büyüklerini tanıtmak, onların hayatlarını ve kerametlerini anlatmak amacıyla yazılan menâkıbnâmeler, İslami Türk edebiyatının en özgün eserlerindendir. Veffâk Mehmed Hıfzî-yi Üsküdarî tarafından edebî bir dille yazılmış ve yer yer şiirlerle zenginleştirilerek tercüme edilmiş olan Terceme-i Menâkıb-ı Ahmed el-Bedevî adlı eser, İslâm ve tasavvuf tarihinin önemli şahsiyetlerden biri olan Seyyid Ahmed el-Bedevî'nin hayatını konu edinmiştir. XVII. yüzyılda yaşayan âlim ve mutasavvıf Veffâk Mehmed Hıfzî-yi Üsküdarî, Seyyid Ahmed el-Bedevî ile ilgili, o günün şartlarında ulaşabildiği çeşitli kaynakları inceleyerek eserini meydana getirmiştir. Veffâk, menâkıbnâmenin sonunda Seyyid Ahmed el-Bedevî'ye ait, orijinali Arapça olan 62 beyti önce tercüme etmiş, daha sonra da şerh ederek eserini bitirmiştir. Çalışmamızda öncelikle kültür ve edebiyat tarihimizin bir kaynağı olarak menâkıbnâmelerden kısaca bahsedilecektir. Daha sonra Veffâk Mehmed Hıfzî-yi Üsküdarî ve Seyyid Ahmed el-Bedevî ile ilgili bilgiler verilecek, Terceme-i Menâkıb-ı Ahmed el-Bedevî adlı eser tanıtılacaktır. Son bölümde çalışmanın esasını teşkil eden eserin transkripsiyonlu metnine yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Menâkıpnâmes, which are written in order to introduce the Sufi greats and to explain their lives and miracles, are among the most original works of Islamic Turkish literature. The work named as Tercemei i Menakib-i Ahmed Bedevi-which was written in a literary language by Veffâk Mehmed Hifzi Usküdari is about the life of Seyyid Ahmed Bedevi, one of the important figures in the history of Islam and Sufism. Scholar and sufist Veffâk Mehmet Hifzi Uskudari, who lived in 17th century, formed Seyyid Ahmed Bedevi's menkibes on the conditions of those days, by examining Arabic works of him. Veffâk, firstly translated 62 couplets of Seyyid Ahmed Bedevi and then finished the work by annotating at the end of the Menâkıpnâme. In our work, firstly it is going to be mentioned briefly the menâkıpnâmes as a source of our cultural history. After that it is going to be given information about Veffâk Mehmet Hifzi Üskudari and Seyyid Ahmed Bedevi also the work Terceme-i Menâkıb-i Ahmed is going to be introduced.