Sağlıklı bireylerde servikal propriosepsiyon ölçümünde, AOS proppoint® cihazının geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılması
For measuring cervical proprioception in healthy individualsinvestigation of the validity and reliability of AOS proppoint® device
  1. Tez No: 638436
  2. Yazar: AYGÜL KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KARAGÖZOĞLU, DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızın amacı tasarlamış olduğumuz lazer aparatlı AOS PropPoint® cihazının, servikal eklem pozisyon hissi (E.P.H.) değerlendirilmesinde geçerli ve güvenilir bir yöntem olup olmadığının araştırılması ve servikal propriosepsiyon değerlendirilmesin standardize edilmiş bir lazerli ekipmanın literatüre ve kliniklere kazandırılmasıdır. Çalışmaya 86 sağlıklı (57 kadın, 29 erkek) katılımcı dahil edildi. AOS PropPoint® cihazının güvenilirliği için test-tekrar-test (intra-rater güvenilirlik) yöntemi ve değerlendiriciler arası güvenilirlik (inter-rater güvenilirlik) yöntemi kullanıldı. Cihazın güvenilirlik analizi için sınıf-içi korelasyon katsayısı (Intra-class Correlation Coefficient (ICC)) kullanıldı. Testin hassasiyeti standart ölçüm hatası (Standard Error of Measurement (SEM)) ve algılanabilir minimum değişikliği (Minimal Detectable Change (MDC)) ile ölçüldü. Cihazın geçerliliğinin araştırılmasında ise servikal propriosepsiyon değerlendirilmesinde altın standart olarak kabul edilen Cervical Range of Motion (CROM) cihazının ölçüm sonuçları ile arasındaki korelasyon incelendi. Gönüllü katılımcıların servikal eklem propriosepsiyonları, Cervical Range of Motion (CROM) cihazı ve AOS PropPoint® cihazı kullanılarak eklem pozisyon hissi hatası testi (E.P.H.H.T.) ile değerlendirildi. AOS PropPoint® cihazı ile yapılan ölçümler frontal ve horizontal düzlem platformlarında iki ayrı hedef tahtası ile değerlendirildi. Cihazın horizontal platformdaki servikal E.P.H. ölçümünün orta derecede güvenilir ve yüksek derecede geçerli bir yöntem olduğu bulunurken (r=0,82-0,84; ICC=0,67-0,73); frontal düzlemdeki ölçümlerinin orta derecede güvenilir ve düşük derecede geçerli bir yöntem olduğu bulundu (ICC= 0,59-0,50; r=0,22-0,21). Cihazın değerlendiriciler arasındaki güvenilirliğinin ise iyi derecede olduğu bulundu (ICC=0,89-0,80). Elde edilen sonuçlara göre; AOS PropPoint® cihazının servikal eklem propriosepsiyon ölçümlerinde geçerli ve güvenilir bir yöntem olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the AOS PropPoint® device with laser apparatus we designed is a valid and reliable method for evaluating cervical joint position sensation (C.J.S.) and to gain a standardized laser equipment to the literature and clinics by evaluating cervical proprioception. 86 healthy (57 women, 29 men) participants were included in the study. For the reliability of the AOS PropPoint® device, retest (intra-rater reliability) method and inter-rater reliability method were used. In-class correlation coefficient (ICC) was used for reliability analysis of the device. The sensitivity of the test was measured with the standard error of measurement (SEM) and the minimum detectable change (MDC). In the investigation of the validity of the device, the correlation between the results of the Cervical Range of Motion (CROM) device, which is accepted as the gold standard in the evaluation of cervical proprioception, was examined. The cervical joint proprioceptions of the volunteer participants were evaluated using the Cervical Range of Motion (CROM) device and the AOS PropPoint® device using the cervical joint position error test (J.P.E.T.). Measurements made with AOS PropPoint® device were evaluated on frontal and horizontal plane platforms with two separate target boards. While the device is found to be a moderately reliable and highly valid method of measuring servical C.J.S. in the horizontal platform (r = 0.82-0.84; ICC = 0.67-0.73); measurements in the frontal plane were found to be a moderately reliable and low valid method (ICC = 0.59-0.50; r = 0.22-0.21). Interrater reliability of device was found to be good (ICC = 0.89-0.80). According to the results obtained; AOS PropPoint® device was found to be a valid and reliable method for cervical joint proprioception measurements.