Diz incinme ve osteoartrit sonuç skoru-12: kısa formunun Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenirlilik çalışması
The validity and reliability study of the turkish version of the short form of knee injury and osteoarthritis outcome score-12
- Tez No: 638434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ATAŞ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmanın amacı, KOOS-12 Ölçeği'nin, diz osteoartritli bireylerde Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenirliliğini belirlemekti. Çalışamaya İstanbul'da ikamet eden, 18 yaş ve üstü olan, Kellgren Lawrence Evrelemesinde; Evre 2 ve 3 olduğu tespit edilen 135 diz osteoartritli birey dahil edildi. Katılımcılar birinci ve on dördüncü günde KOOS, KOOS-12 ve SF-36 Ölçekleriyle değerlendirildi. KOOS-12 ölçeğinin alt boyutlarında birinci değerlendirme ve ikinci değerlendirme Cronbach alfa değerleri 0,80-0,94 arasında ve sınıf içi korelasyon katsayıları 0,87 ve 0,90 arasında hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the validity and reliability of the Turkish version of the KOOS-12 Scale in individuals with knee osteoarthritis. 135 individuals with knee osteoarthritis who were found to be stages 2 and 3 in the Kellgren Lawrence Staging, those who are 18 years of age or older, residing in Istanbul were included in this study. Participants were evaluated with the KOOS, KOOS-12, and SF-36 Scales on the first and fourteenth days. For the first and second measurements of the sub-dimensions and total scores of the KOOS-12, the Cronbach's alpha values were between 0.80 and 0.94 and the intraclass correlation coefficients were between 0.87 and 0.90, respectively.