Kripto paraların vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesinin incelenmesi: Bir araştırma
Examination of cryptocurrencies in terms of legislations existing in the world and Turkey and taxation and accounting of cryptocurrencies: A study case
- Tez No: 638439
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TEKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ekonomik sistem içerisinde paranın, değişim aracı olması, değer ölçüsü olması, yatırım, tasarruf ve ekonomi politakası aracı olması gibi yerine getirmiş olduğu işlevleri nedeniyle para ticari ve teknolojik gelişmeler ışığında şekillenmektedir. Günümüzde dijitalleşmenin bir sonucu olarak her alanda kullanılmaya başlanan kripto paralar, ticari işlemlerde uluslararası bankalar ve tanınmış şirketler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Kripto para işlemlerinde para veya değer transferi yapılırken aracı ortadan kalkmakta, kripto paraların güvenlikleri kriptolojik yöntemlerle sağlanmaktadır. Türkiye'de kripto paraların satışı, kullanımı ve madenciliği yasak olmamakla birlikte henüz kripto paraların para, emtia veya menkul kıymet olarak kabul edilebilecek şekilde yasal bir tanımı yapılmamıştır. Bu sebeple kripto paraların, vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesi ile ilgili olarak Avrupa Birliği de dahil olmak üzere tam bir çerçeve yönetmelik ve kanun oluşturulmamıştır. Çalışmanın amacı kripto paraların genel yapısını incelemek, çeşitli kripto paraların özelliklerine değinmek ve kripto paraların herhangi bir yasal zemininin oluşmaması nedeni ile vergilendirme, muhasebeleştirme ve denetim işlemlerini değerlendirmektir. Bu doğrultuda Batı Akdeniz Bölgesinde faaliyette bulunan muhasebe meslek mensuplarına yönelik ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda; İl (Antalya), cinsiyet (erkek), yaş (genç yaşlar), deneyim (az deneyime) ve kripto para kullanımının (evet kullandım) farkındalık alt boyutunun önemli yordayıcıları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kripto para kullanımı değişkeninin olumsuz bakış alt boyutunun önemli yordayıcısı olduğu görülmektedir. Cinsiyet (Erkek) ve deneyim (Çok çalışan) değişkenlerinin vergi uygulamaları alt boyutunun önemli yordayıcısı olduğu görülmektedir. Kripto para kullanma deneyiminin olumlu bakış ve muhasebe entegrasyonu alt boyutlarının önemli yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Deneyim ve kripto para kullanma deneyiminin muhasebe durum alt boyutunun önemli yordayıcıları olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the economic system, money is a means of exchange, a measure of value, functions such as investment, savings and economy policy tool money is shaped in the light of commercial and technological developments. Crypto currency, which has become popular as a result of digitalization, is being used by international banks and reputable companies in commercial transactions. When transferring money or value in crypto money transactions, the intermediary disappears and the security of crypto money is provided by cryptological methods. Sales of crypto money in Turkey, although not yet prohibited the use of crypto currency of money and mining, commodities or securities in a way that could be considered is yet a legal definition. Therefore, a full framework regulation and law has not been established regarding the taxation and accounting of crypto currencies, including the European Union. The aim of the study is to examine the general structure of cryptocurrencies , to mention the characteristics of various cryptocurrencies and to evaluate them in terms of taxation, accounting and supervision due to the fact that cryptocurrencies do not have any legal basis. As a result of the research; it was concluded that province (Antalya), gender (male), age (young ages), experience (less experience) and crypto usage (yes I used) are important predictors of awareness sub-dimension. It is seen that the cryptocurrency use variable is an important predictor of the abstaining sub-dimension. It is seen that gender (male) and experience (multi-employee) variables are important predictors of tax practices. It has been concluded that the experience of using crypto money is an important predictor of the sub-dimensions of positive view and accounting integration. It is seen that the experience and the experience of using crypto money are important predictors of the accounting status sub-dimension.