Jigsaw tekniğinin hemşirelik öğrencilerinin psikomotor beceri düzeyleri, akademik başarıları ve bilginin kalıcılığı üzerine etkisi
The effect of jigsaw technique on nursing students' psychomotor skill levels, academic success and information retention
  1. Tez No: 638447
  2. Yazar: AYŞE GÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Araştırmada, Hemşirelik Esasları I Dersini alan hemşirelik birinci sınıf öğrencilerinin lokal ilaç uygulamaları konusundaki psikomotor beceri düzeyleri, akademik başarıları ve bilginin kalıcılığı üzerine Jigsaw Tekniğinin etkisini ve öğrencilerin Jigsaw Tekniğine ilişkin görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma yarı-deneysel desende Eylül 2018-Nisan 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Müdahale grubu öğrencilerin (n=49) Hemşirelik Esasları I dersine ait Lokal İlaç Uygulamaları konusunun eğitiminde Jigsaw Tekniği kullanılmıştır. Kontrol grubu öğrencilerin (n=49) aynı konuyu geleneksel öğrenme yöntemi ile öğrenmeleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri“Öğrenci Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Lokal İlaç Uygulamalarına Yönelik Soru Formu”,“Beceri Değerlendirme Formu”,“Jigsaw Görüş Ölçeği”ve“Kolb Öğrenme Stili Envanteri-III”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzdelik, frekans, bağımsız örneklem t testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bulgular: Müdahale grubu öğrencilerin Lokal İlaç Uygulamaları bilgi puan ortalamaları 64,72±11,66, kontrol grubu öğrencilerin bilgi puan ortalamaları 65,89±13,13 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was aimed to determine the effect of the Jigsaw Technique on the psychomotor skill levels in local drug application, academic achievements and information retention; and the opinions of first year nursing students who took the Nursing Fundamentals I Course on the Jigsaw Technique. Method: The research was carried out in semi-experimental design between September 2018 and April 2019. Jigsaw Technique was used to train the experimental group students taking the Nursing Fundamentals I course (n = 49) about the Local Drug Application. Control group students (n = 49) were taught with traditional learning methods. Data was collected using“Student Information Form”,“Local Drug Application Questionnaire”,“Skill Evaluation Form”,“Jigsaw Opinion Scale”and“Kolb Learning Style Inventory-III”. Percentage, frequency, independent sample t test, One Way Variance Analysis (ANOVA) were used in data analysis. Results: The Local Drug Application knowledge score averages of the experimental group students were 64.72 ± 11.66, and the control group students were 65.89 ± 13.13.