Bir kurumun monografisi Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Monograph of an institution: Gaziantep University Medicine Faculty Hospital
- Tez No: 638527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyoloji, Hospitals, Health Care Management, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Mevcut araştırma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleşmiş bulunmaktadır. Araştırmanın amacı var olan sağlık sistemini ne denli bir tarihten şekillendiği ve mevcut düzen yapısının bireylere nasıl benimsetildiğidir. Sağlık sistemi içerisindeki bireyleri hem makro hem de mikro şekilde incelememiz gerekmektedir. Ayrıca mevcut sağlık sisteminin birey üzerindeki gücüne odaklanılmalıdır. Bundan dolayı bireylerin birbiriyle olan ilişkileri, davranışları, tutumları çok önemlidir çünkü sağlık sistemi bunun üzerine yavaş yavaş dönüşmekte ve değişmektedir. Mevcut değişim beraberinde yeni düzenlemeleri getirmekte buradan da kaynaklanan bir statüsel düzen sistemi oluşturulmaktadır. İşte bu noktada mevcut sağlık sisteminin bireye ne gibi sorumluluklar yüklediğine ve birey üzerindeki gücüne daha iyi bakılması gerekmektedir. Karma toplumlarda nasıl bir davranış örüntüsü gösteriyor, insanların onlara karşı gösterdikleri davranışları nasıl algılıyor onlara odaklanarak çalışmamın devamlılığı sürdürüldü. Ayrıca Foucault'un kuramını ele alacak olursak birey var olan iktidarın gücünü nasıl içselleştiriyor ve itaati sağlıyor bakılması gerekmektedir. Bundan dolayı hastane içerisinde ki hekimler ve hemşirelerle anket gerçekleştirildi ve gözlem yapıldı. Bu bireyler var olan sağlık sistemini nasıl algılıyor ve hangi izlenim denetimini seçiyor, sosyo-kültürel yapıları, cinsiyete yönelik meslek ve branş seçimleri gibi sorulara değinildi. Bunun askeri yapı ile benzerliğinin olup olmadığına da bakıldı. Bu denli köklü bir yapı olan sağlık kurumunun kendi içsel sistemine odaklanıldı elde edilen veriler tablolaştırılıp sunuldu.
Özet (Çeviri)
This investigation has been made in the university of gaziantep. Purpose of this investigation, historical development of existing health system and how person adopt to into this organisation. We need to examine the individuals in the health system both macro and micro, and the power of the current health system on the individual should be focused. Therefore relationship, behavior and position between the people so important because health system modify and transform correspondingly. Existing system cause new arrangement therefore hierarchical system is occured. At this point, it is necessary to take a better look at what responsibilities the current health system has on the individual and her power over the individual. What kind of behavior pattern does it show in mixed societies, how does it perceive the behaviors of people towards them, and my work was continue to be continued by focusing on themıf we consider foucault's theory, it is necessary to look at how the individual internalizes thepower of the existing power and provides obedience. Therefore, a survey was be conducted with doctors and nurses in the hospital and observation will be made. How do these individuals perceive the existing health system and which impression controlthey choose? Questions such as socio-cultural structures, gender-oriented profession and branch choiceswill be addressed. It was also be checked whether this is similar to the military structure. It was focus on the internal system of the health institution, which is such a deep-rooted structure, and the data obtained was be tabulated and presented.