Ankara Fen Lisesi monografisi (1964-2004)
Ankara Science Lycee (1964-2004)
  1. Tez No: 206993
  2. Yazar: BEYHAN ZABUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada Ankara Fen Lisesi bütün öğretim süreçleri açısından ele alınıp incelenmiştir. Çalışma konusu olarak Fen Lisesi'nin seçilme nedeni okulun ülkemizde üstün yetenekli çocukların eğitimi ile ilgili açılmış ilk örgün ortaöğretim kurumu olmasıdır. Ayrıca ülkemizde modern fen ve matematik öğretimi ilgili bütün çalışmalar Ankara Fen Lisesi'nde yapılmıştır. Çalışma, monografik nitelikli bir alan araştırmasıdır. Bu çerçevede veri toplama teknikleri olarak literatür tarama, arşiv çalışması ve görüşmeler yapılmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü çalışmanın giriş, amaç, önem, yöntem, sınırlılıklar ve ilgili çalışmalar kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde öncelikle çalışmanın yöntemi ortaya konmuş ayrıca Ankara Fen Lisesi ile ilgili yapılmış diğer çalışmalar ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. İkinci bölümde Ankara Fen Lisesi'nin kuruluşu, kuruluş öncesi çalışmalar ve kuruluş dönemi olarak ele alınmış ve incelenmiştir. Üçüncü bölüm çalışmanın okulla ilgili asıl bölümüdür. Bu bölümde okulun fizik yapısı (bina, derslikler, laboratuarlar, kütüphane vb.) ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Yönetim hizmetleri ve öğretmenlerle ilgili bütün bilgiler bu bölümde verilmiştir. Öğrenci seçimi, proje çalışmaları ve bu çalışmalarda ödül alan öğrencilere bu bölümde değinilmiştir. 40 yıl boyunca uygulanan dört farklı program ve bu çerçevede farklılaşan öğretim programları da bu bölümde tanıtılmıştır. Ayrıca farklı eğitim sistemlerine göre genel durum (sınıf geçme sistemi, ders geçme sistemi) bu bölümde incelenmiştir. Bu bölümde incelenen en temel konulardan birisi de okulla ilgili yıllara göre sayısal verilerdir. Öğretmen sayı ve branşları, öğrenci sayıları, öğrencilerin cinsiyetlerine göre dağılımı, öğrencilerin başarı durumları, mezuniyet durumları, disiplin durumu ve tasdikname ile okuldan ayrılanların durumları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Dördüncü bölüm sonuç ve öneriler kısmıdır. Bu bölümde ulaşılan sonuçlar tartışılmış ve ortaya çıkan sorunlar doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ankara Science Lcyee was chosen to examine in terms of all teaching processes. The reason why Science Lcyee was chosen as the subject of the study is that it was the first formal education institution to be established in our country concerning gifted children. Besides, all the studies into modern science and mathematics teaching has been carried out in Ankara Science Lcyee This is a field research studied with monographic technique. Literature scanning, archive work and interviews were carried out as the techniques of data collection within this perspective. The first part of this study is consisting from four parts, makes up the introduction, aim, significance, method, limitations and related works. The method of the study was primarily introduced in this part and other works conducted related to Ankara Science Lcyee were also presented in detail. In the second part, the establishment of Ankara Science Lcyee was considered and examined as the works prior to its establishment and the period of establishment. The third part is the main part of the study concerning the school itself. All the data dealing with physical structure of the school (the building, classrooms, labs, library etc.) was introduced in detail. Administrative services and other information over the teachers were given in this part. Selection of students, project works and award winning students in these studies were evaluated in this part. Four different programs applied for forty years and educational programs differentiating within this framework were introduced in this part as well. On the other hand, general status depending on various educational systems (system of passing the class, system of passing the course) was examined in this part. One of the basic issues examined in this part is the numeric data according to the years concerning the school. Quantity and the branches of teachers, quantity of the students, dispersion of students according to gender of the students, success status of the students, the status of graduation, the status of discipline and the status of the ones leaving the school with a certificate were all discussed in detail. The fourth part is the part of result and recommendations. The findings achieved were discussed and some recommendations were made concerning the problems arising in this part.