İşletme faaliyetlerinin şebeke optimizasyonu yaklaşımıyla modellenmesi
Modelling of the business activities using network optimization aproach
- Tez No: 63855
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE HACIHASANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
ÖZET Portföy seçim problemi her gün yatırım yapma kararı alan milyonlarca yatırımcıyı ve yüzlerce yatırım enstrümanını içerdiğinden büyük ölçekli optimizasyon problemlerine iyi bir örnek teşkil etmektedir. Öte yandan şebeke optimizasyonu algoritmaları büyük ölçekli problemlerin modellenmesinde ve çözümünde kullanılan önemli yöneylem araştırması araçlarındandır. Bu çalışmada Modern Portföy Teorisinin temelini oluşturan Ortalama-Varyans modeli şebeke optimizasyonu algoritmalarıyla çözülebilecek şekilde modellenmiştir. Kurulan model tek dönemli, deterministik, kuadratik, genelleştirilmiş şebeke yapısındadır. Çalışmanın son kısmında, kurulan model Türkiye verileri kullanılarak çalıştırılmıştır. Model yapısı itibarıyla yatırım uzmanının kendi kısıt ve girdilerini girerek modeli çalıştırmasına imkan verecek şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
İİİ SUMMARY: Portfolio selection problem is one of the best examples of large-scale optimization problems. Because, it comprises, millions of investors who face with investment decisions everyday, and hundreds of investment instruments. On the other hand, network optimization algorithms are important operations research tools that can be used in the modelling and the solution phases of the large-scale problems. In this study Mean-Variance model of the Modern Portfolio Theory has been modelled in the form which supports the network optimization algorithms' solution. Single period, deterministic, quadratic, generalized network model was developed and solved. In the last section of the study, the model is run with the real Turkey data. The model is designed such that it enables investment professional to enter his special constraints and input.