Okul müdürlerinin beden dili davranışlarının sıklığı ile öğretmenlerin etkilenme derecesi
The Principle's frequency of using body language movements and teachers dgree of being influenced
  1. Tez No: 63856
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Eğitim sisteminin en dinamik ve en etkili parçası okuldur. Okulda, müdürlerin öğretmenlerle olan ilişkileri ve bunun sonucu iletişimleri kesintisiz ve yoğundur. Okul müdürlerinin bu yoğun iletişim ortamında çoğu düşüncelerini ve duygularını beden dili davranışları yoluyla kodlayıp ilettikleri gözlenmektedir. Bu araştırmanın genel amacı, okul müdürlerinin öğretmenlerle iletişimlerinde beden dilini kullanma sıklığını ve bu yolla gönderilen iletilerden öğretmenlerin etkilenme derecesini saptamaktır. Araştırmanın evreni Muş İli ilköğretim okulu müdürleri ve öğretmenleridir. Araştırmacının zaman ve maddi olanakları, evrenin tümünü araştırma kapsamına almaya engel olduğundan, il merkezinde bulunan 7 ilköğretim okulu çalışma evreni olarak alınmıştır. Bu okullardaki branş öğretmenlerinin tümü ve aynı okulun sınıf öğretmenleri içinden random yöntemiyle branş öğretmeni sayısı kadar örneklem alınmıştır. Bilgi toplama aracı olarak geliştirilen ankette, müdürlerin beden dili öğelerini tanımlayan ifadeler sekiz grupta toplanmıştır. Bunlar; l.Yüz ifadeleri, 2.Baş hareketleri, 3. El ve kol hareketleri, 4.Bacak hareketleri, 5.Bedenin duruşu ve yönü, ö.Oturma biçimleri, 7.Bedensel mesafe, 8.Bedensel temas olarak belirlenmiş; her eyleme ilişkin olarak öğretmenlerden algı ve yargılarını belirtmeleri istenmiştir. Anketler 76 branş ve 76 sınıf öğretmenine ulaştırılmıştır. Geri dönen anketlerden 144 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın bulguları ışığında, şu sonuçlara ulaşılmıştır: l.Okul müdürlerinin öğretmenlerle İletişimlerinde, müdürlerin sık gösterdikleri davranışlardan öğretmenlerin etkilenme dereceleri yüksek; seyrek gösterdikleri davranışlardan öğretmenlerin etkilenme dereceleri düşük olmaktadır. 2.0kul müdürleri öğretmenlere karşı olumlu anlamlar belirten beden dili davranışlarını sık göstermektedirler. Olumsuzluk belirten bedensel davranışları öğretmenlere karşı hemen hemen hiç göstermemektedirler. Bu çerçevede, okul müdürlerinin beden dilinin anlamı ve kullanımı hususunda belli bir tecrübeye sahip oldukları görülmektedir. 3. Okul müdürlerinin öğretmenlere karşı bedensel mesafe, yüz ifadeleri ve baş hareketleri boyutundaki beden dili davranışlarını gösterme sıklığı ile öğretmenlerin bu davranışlardan etkilenme dereceleri diğer beden dili boyutlarına göre daha yüksektir. 4.Beden dili sanıldığından çok daha etkili bir iletişim türüdür.III 5.0kuldaki iletişim sürecinde, okul müdürünün gösterdiği bir beden dili davranışı varsa, öğretmenler bu davranıştan mutlaka etkilenmektedirler. ö.Öğretmenlerin okul müdürleriyle birlikte çalışma süreleri arttıkça, müdürlerinin beden dilini algılama ve yorumlama becerilerinin geliştiği söylenebilir. 7.0kul müdürlerinin bayan öğretmenlere karşı bedensel temas, oturma biçimleri, el-kol hareketleri ve bacak hareketlerini kullanma sıklıkları daha düşüktür. 8. Bayan öğretmenler, müdürlerin yüz ifadelerinden erkek öğretmenlere göre daha çok etkilenmektedirler. 9.0kul müdürleri erkek öğretmenlerle daha çok bedensel temasta bulunmaktadırlar. Araştırmanın sonuçlarına göre, uygulamaya ve gelecekte yapılacak çalışmalara ilişkin olarak şu öneriler geliştirilmiştir: l.Okul müdürleri öğretmenlerle iletişimlerinde, olumlu anlamlar bildiren beden dili davranışlarını kullanarak, okulda sağlıklı ilişkilerin kurulmasına katkıda bulunmalıdırlar. 2.0kul müdürleri öğretmenlerin kişiliğini, kültürel yapısını ve cinsiyetini göz önüne alarak beden dilinin kullanımında daha fazla dikkat ve özen göstermelidirler. 3. Okul müdürleri, öğretmenlerin iletişim sürecinde gösterdikleri bedensel davranışlarını gözlemleyip yorumlayarak aralarındaki iletişimin daha olumlu bir yönde gelişmesini sağlamalıdırlar. 4. Okulda uyumlu bir çalışma ortamının sağlanabilmesi ve öğretmenlerin eğitim amaçlan yönünde motive edilebilmesi bakımından; öncelikle okulun yapı ve işleyişinden sorumlu olan okul müdürlerinin beden dili bilgisi ve kullanımı hususlarındaki becerilerinin geliştirilebilmesi için hizmet içi eğitim seminerleri düzenlenmelidir. 5.İnsanlar arasındaki bedensel mesafenin, baş hareketlerinin ve yüz ifadelerinin bedensel iletişimde çok önemli bir payı olduğundan hareketle; okul yöneticilerinin bu boyutlardaki beden dilinin anlamı, kullanım sıklığı ve okul personelini etkileme derecesine ilişkin kapsamlı araştırmaların yapılması, okuldaki iletişim sürecine farklı bir bakış açısı getirebilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The most dynamic and effective part in the education system is school. Relations of the teachers with principles and communications as a result of these are continuous and dense. It is observed that most of the principles transmit their feelings by encoding by means of body language. General aim of this study is to determine principle's frequency of using body language in communications with teachers and teachers degree of being influenced by the messages which are transmitted in this manner. Universe of the study is Muş Province, Primary Education principles and teachers. Since time and financial restrictions of the researcher preents the researcher from including entire universe, 7 schools in city center have been taken as the universe of the study. All of the branch teachers and some of the class teachers in same number with the number of branch teachers amongts the class teachers have been selected as sample randomly. In the questionnaire which have been developed as means of collecting information, expressions describing body languages of the prenciples have been classified into eight group. These are described as; l)mimics, 2)head movements, 3)gestures, 4)leg movements, 5)stand and direction of the movement, 6)types of sitting, 7)body distance, 8)body touch; it has been asked for the teachers to state their perception and judgement about each of the movements. Questionnaire has been given to 76 branch and 76 class teachers. 144 of the returned questionnaire have been evaluated. In the light of the findings of the research; 1. During the communication with teachers, teachers degree of the being influenced by the frequent movements of principle are high and this is lower in rare movements of the principles. 2.Principles frequently exhibits body language movements giving positive meanings. They hardly exhibits behavior having negative meaning to the teachers. Within this framework, it is observed that principles has a certain experience in using body language.3. Frequency of principles using body distance, mimics, and head movements as well as degree of teacher's being influenced by these movements is higher than others. 4.Body language is a type of interection more effective than considered. 5. During the communication process in the school, if there any body language behavior, the teachers are certainly influenced by these behaviors. 6. It can be said that more working time of the teachers with principles, more developed the principles' talents of evaluation and interpreting body language. 7. The principles freguency of using body touch, sitting positions, gestures, and leg movement against the female teachers are low. 8.Female teachers are more influenced by mimics of the principles than male teachers. 9.Principles have more body touch with male teachers. According to results of the study, the following are suggested for the studies in the future: l.The principles must contribute to establishing healthy relations by using body language giving positive messages in relations with teachers. 2.The principles must be more careful by taking into consideration personality, sex and cultural structure of the teachers. 3. The principles must ensure the communicaiton amongst him/her and the teachers be developed more positively by observing the body language they exhibited during communication process. 4.For ensuring a positive working atmosphere in the school and motivating the teachers for education aims, in-service training seminars must be organized in order that the principles who are responsible for the structure and operation of the schools improve their skill of body language knowledge. 5. Since body distance, head movements, and mimics are very important amongst the people, carrying out an extensive research about the school managers' body language meanings and frequency of use, degrre of influenciting the school personnel, may bring a different point of view in communication process in the school.