Watson insan bakım kuramına temellendirilmiş motivasyonel görüşmenin ve eğitimin hemodiyaliz uygulanan bireylerin tedaviye uyumuna, memnuniyetine ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
The effect of motivational interviewing and education based on watson human care model on adherence to treatment, satisfaction and quality of life in adults receiving hemodialysis treatment
  1. Tez No: 638577
  2. Yazar: ŞEFİKA TUĞBA YANGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemodiyaliz uygulanan bireylerde Watson İnsan Bakım Kuramı'na temellendirilmiş motivasyonel görüşme ve eğitimin tedaviye uyuma, memnuniyete ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma randomize kontrollü tek kör deneysel nitelikte olup Nisan 2019-2020 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde hemodiyaliz uygulanan, örnekleme dahil edilme kriterlerine uyan 32 girişim, 28 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler Hasta Bilgi Formu, Hemodiyaliz Hastalarında Sıvı Kontrol Ölçeği, Hemodiyaliz Hastalarının Diyet Davranış Ölçeği, Modifiye Morisky Uyum Ölçeği, Hemodiyaliz Seansı Katılım Formu, Watson İyileştirme Süreçlerine Göre Hasta Memnuniyeti Değerlendirme Formu, Motivasyonel Görüşme Değerlendirme Formu, Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi-36 Ölçeği ile toplanmıştır. Girişim grubuna dört ay süreyle ayda bir kez 15 dakika Watson İnsan Bakım Kuramı'na temellendirilmiş motivasyonel görüşme, ilk motivasyonel görüşmede tek oturum eğitim uygulanmış ve eğitim kitapçığı verilmiştir. Kontrol grubundaki bireyler hemodiyaliz ünitesinde rutin hemodiyaliz tedavisi ve hemşirelik bakımı almaya devam etmişlerdir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 25.0 paket programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of motivational interviewing and education based on Watson Human Care Theory on adherence to treatment, satisfaction and quality of life in adults receiving hemodialysis treatment. Method: This study that single blinded randomized controlled experimental study, was conducted between April 2019-2020 with total of 60 patients included 32 intervention and 28 control groups who were receiving hemodialysis treatment in the Hemodialysis Unit of Akdeniz University Hospital. Data was collected with Patients Information Form, Hemodialysis Patients Fluid Control Scale, Diet Behaviour Scale of Hemodialysis Patients, Modified Morisky Medication Adherence Scale, Hemodialysis Session Participation Form, Watson Caritas Patient Score, Motivational Interviewing Evaluation Form, Kidney Disease Quality of Life-36 Scale. The intervention group was given 15 minute motivational interviewing for four month period, one session education at the first motivational interviewing and educational booklet based on Watson Human Care Theory. The control group was given routine hemodialysis treatment and nursing care in the hemodialysis unit. The statistical analysis was performed with SPSS 25.0 software package.