Sezaryen olan kadınlarda Watson'ın İnsan Bakım Kuramına temellendirilmiş ağrı yönetimi programının hemşireler ve ebelerin bakım davranışları ve bakım sonuçlarına etkisi
The effect of pain management program based on Watson's Human Caring Theory to nurses and midwives' caring behaviors and care outcomes in women with cesarean
  1. Tez No: 696063
  2. Yazar: ELİF KETEN EDİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KULAKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Watson İnsan Bakım Kuramı'na temellendirilmiş sezaryen sonrası ağrı yönetimi programının, hemşireler ve ebelerin ağrı yönetimi uygulamalarına, bakım davranışlarına, öz değerlendirme düzeylerine ve sezaryen olan kadınların bakım sonuçları üzerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metod: Bu çalışma nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı bir eylem araştırmasıdır. Çalışmanın nicel bölümünde öntest, sontest yarı deneysel tasarım, nitel boyutunda tanımlayıcı fenomenoloji yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel bölümü 25 hemşire, ebe ve 208 sezaryen olan kadınla yürütülmüştür. Çalışmada hemşireler ve ebelere 3 oturumdan oluşan İnsan Bakım Kuramı'na temelli ağrı yönetimi eğitimi verilmiştir. Eğitim programının uygulanmasından önce ve uygulanmasından sonra 3 kez olmak üzere toplam 4 farklı zamanda izlem yapılmıştır. Verilerin analizinde uygun istatistiksel testler ve içerik analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of the post-cesarean pain management program based on Watson's Human Caring Theory on the pain management practices, caring behaviors, self-rating levels of nurses and midwives, and care outcomes of women with cesarean. Material and Method: This study, include quantitative and qualitative research methods, is an action research. In the study, pretest, posttest quasi-experimental design and descriptive phenomenology were used. The quantitative part of the study was conducted with 25 nurses-midwives and 208 women with cesarean. The study, pain management training based on Human Caring Theory, consisting of 3 sessions, was given to nurses and midwives. Follow-up was carried out in 4 different time, before and 3 times after the implementation of the training program. Analysis of the data was done with appropriate statistical tests and content analysis.