Antalya'da aile sağlığı merkezlerine başvuran gebelerin eşlerinde doğum sonrası depresyon sıklığının ve etkileyen faktörlerin saptanması
Prevalence of postpartum depression and associated factors among partners of pregnant women attending family health centers in antalya
  1. Tez No: 953713
  2. Yazar: ŞAHİN ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI, PROF. DR. MELAHAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Ebeveynliğe geçiş, hem anneler hem de babalar için önemli değişiklikleri beraberinde getirir. Tarihsel olarak anne odaklı çalışmalara rağmen, babalık doğum sonrası depresyonu (PPPD) giderek daha fazla kabul görmektedir. Erkeklerin depresyonu farklı ifade etme biçimleri (öfke, risk alma) ve yetersiz tarama, tanı ve tedavi, bu konuyu kritik kılmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de babalık PPPD prevalansını ve etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamıştır. Yöntem: Bu tanımlayıcı ve kesitsel araştırma, Antalya'da Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 204 gebe eşi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar 18 yaş ve üzeri olup gönüllü olarak dahil edilmiştir. Veriler, sosyodemografik bilgiler ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDS) kullanılarak yüz yüze toplanmıştır. EPDS, anneler için ilk 3 ay, babalar için hem ilk 3 ay hem de 3-6. ayda uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The transition to parenthood brings significant changes for both mothers and fathers. Despite historical research focusing on maternal postnatal mental health, paternal postnatal depression (PPPD) is gaining increasing recognition. Men's distinct ways of expressing depression (e.g., anger, risk-taking) and inadequate screening, diagnosis, and treatment make this topic critical. This study aimed to investigate the prevalence of PPPD and its influencing factors in Türkiye. Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 204 partners of pregnant individuals attending Family Health Centers in Antalya. Participants, aged 18 and over, were voluntarily included. Data were collected face-to-face using a sociodemographic form and the Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS). The EPDS was administered to mothers during the first 3 months and to fathers during both the first 3 months and the 3-6 month postpartum periods.