Ultrasound eşliğinde yapılan tiroid ince iğne aspirasyon sitoloji sonuçlarınındeğerlendirilmesi
- Tez No: 638618
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY İRKÖRÜCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Tiroid nodülü yaygın görülen bir klinik sorundur. İİAB Tiroid nodülü bulunan hastaların değerlendirilmesinde en önemli testtir; Ultrasonografi kılavuzluğuyla yada tek başına yapılabilir. İİAB, benign tiroid nodüllerinin malign tiroid ayrımında en güvenilir teşhis yöntemi olarak kabul edilmektedir. Tehlikesiz, az maliyetli ve doğru sonuç veren bir yöntem olduğundan, İİAB tiroid nodüllerinin teşhisinde ilk tercihtir Amaç: Bu çalışmadaki amacımız genel cerrahi ve girişimsel radyoloji klinğinde USG eşliğinde yapılan tiroid İİAB sonuçlarının retrospektif analizi yapılarak, sitopatoloji raporlarında nondiagnostik oranlarının, biyopsi yapan kişi deneyimi, hasta yaşı, cinsiyeti, nodül sayısı, büyüklüğü, lam sayısı gibi prognostik faktörlerle ilişkisini değerlendirmektir. Materyal Metod: Adana Numune Eğitim Ve Araştırma hastanesi Genel Cerrahi ve Girişimsel Radyoloji kliniklerinde Ekim 2011-Temmuz 2014 yılları arasında tiroid nodülü nedeni ile USG eşliğinde tiroid İİAB yapılan 1062 hasta ve 1869 nodül‟ün klinik kayıtları ve patoloji raporları retrospektif olarak incelendi. Sitopatoloji sonuçları Bethesda 2007 Raporlama Sistemine göre sınıflandırıldı. Biyopsi alınan hastalarda nondiagnostik (yetersiz tanı) sitopatoloji sonuçlarını etkileyen faktörleri araştırmak amacıyla; cinsiyet yaş, nodül sayısı, biyopsi alınan nodül sayısı, nodülün yeri, nodül çapı, lam sayısı, yapılan klinik ve yapılış tarihi prognostik paramatre olarak belirlenip değerlendirildi. Bu parametreler her iki klinik içinde de araştırıldı. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmış olup; p0,05 olması durumunda ise anlamlı bir ilişkinin olmadığı belirtilmiştir. Bu çalışmada elde edilen veriler SPSS 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucu Genel Cerrahi ve Girişimsel Radyoloji kliniğinde yapılan USG eşliğinde tiroid İİAB sonuçları nandiagnostik oranları anlamlı fark bulunmadı. (p>0.05) Litaratür ile karşılaştırıldığında her iki grubda uyumlu bulundu. Girişimsel radyoloji kliniğinde tecrubeyle nondiagnostik oranlarında anlamlı düşüş olduğu görüldü. IX Sonuç: Sonuç olarak, hem cerrahlar ve hem de radyologlar USG eşliğinde yaptıkları tiroid İİAB‟inde kabul edilebilir düzeyde düşük nondiagnostik oranı elde etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Background: Thyroid nodüle is a common problem. Considering the patients.-who have thyroid nodüle- FNAB is the most important test. FNAB is be able to via USG or alone. FNAB is the most reliable diagnosing method for separating benign thyroid nodules. FNAB is the first choice of diagnosing the thyroid nodules, because it is cheaper, safe and giving the correct results. Objective: In this study- retrospectively analyze of FNAB via USG - our aim is considering the experience of the person who done biopsy, age of the patient, gender, number of the nodule, size of the nodule, number of the lams from the cytopathology report of nondiagnosing rates at the clinic of invasive radiology and clinic of general surgery. Material-Method: 1062 patient and 1869 nodules which has been done FNAB via USG since November 2011 till July 2014 records and pathology reports have been reviewed retrospectively at the ANEAH General Surgery clinic and invasive radiology clinic. Cytopathology results classified by the Bethesda 2007 Reporting System. Gender, age, number of nodules, diameter of the nodules, nodules which have been taken biopsy, location of the nodules, number of lams, symptoms and the date of biopsies are the parameter for searching the factors which is nondiagnostinf cytopathology invasive radiology. These parameters have been searched for both of the clinics (ANEAH General Surgery clinic and Invasive Radiology clinic). While the results were considering, meaning fullnes level has been accepted 0.05 if p is under 0.05 (p0.05) comparing with literature both of two groups found available. At the Invasive Radiology clinic nondiagnostic rates have been decreased by the experience of person who done biopsy Conclusion: By the result both of the clinic‟s rate of nondiagnostic FNAB which has been done via USG have been acceptable.