Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'ndeki tiroid ince iğne aspirasyonlarının bethesda raporlama sistemi'ne göre değerlendirilmesi ve sito-histopatolojik karşılaştırılması
Evaluation and cyto-histopathological comparison of thyroid fine needle aspirations in Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center according to bethesda reporting system
  1. Tez No: 838260
  2. Yazar: MEHMET SELİM ARVAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA AKMAN İLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tiroid kanserleri tüm kanserlerin %1-3'ünü oluşturmaktadır. Ancak hem dünyada hem de ülkemizde sıklığı giderek artmaktadır. Bethesda sistemi 2017 yılında bazı noktalarda revize edildi. Bu çalışmada bölümümüzde 2015-2021 yılları arasında tanı alan tiroid aspirasyonlarını Bethesda sistemi'ne göre sınıflandırarak arşivlemeyi, yıllara göre tanı karşılaştırmasını yapmak ve sonrasında aspirasyon sonuçlarını mevcutsa histopatolojik tanılar ile korelasyonunu değerlendirmeği amaçladık. Literatür taramalarımızda Van yöresinde böyle bir çalışmaya rastlamadık. Bu veriler ile mevcut literatür ve diğer merkezlerin verileri ile karşılaştırarak bölgenin büyük merkezlerinden olan hastanemizin aspirasyon prediktif değerlerinin ortaya konması amaçladık. Çalışmamızda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'ne Ocak 2015-Eylül 2021 yılları arasında başvuran ve Tiroid ince aspirasyon sitolojisisi (TİİAS) yaptıran hastalar dahil edilerek göre arşiv taraması yapıldı. Biyopsi sonrası cerrahi müdahele yapılan histopatolojik tanıları olan vakalar arşivden seçilerek çalışmamıza dahil edildi. TİİAS yapılan olgular Bethesda sistemi'ne göre kategorize edilerek sınıflandırıldı; sitopatolojik tanılar karşılaştırıldı; her tanı için malignite oranları hesaplandı. Merkezimizde Ocak 2015-Eylül 2021 yılları arasında 6969 hasta TİİAS yaptırdığı tespit edildi. TİİAS yapılmış hastanın 1607(%23)'nün histopatolojik tanısının olduğu saptandı. TİİAS sonuçları %22,4'ü nondiognostik, %50,8'ne benign, %15,2'i Önemi belirsiz atipi (ÖBA), %2,2'i FN/FNŞ, %5,9'u malignite şüphesi, %3,6'sı malign pozitif olarak saptanmıştır. Bethesda sistemine göre nondiagnostik İİAS sonucu olan 108 olgunun 78'i benign, 30' malign histopatolojik tanısı almış ve malignite risk oranımız (ROM) %27.8'dir. Benign İİAS sonucu olan 629 olgunun 574'i benign, 55'i malign histopatolojik tanısı almış ve ROM %8.7'dir. ÖBA İİAS sonucu olan 215 olgunun 131'i benign, 84'i malign histopatolojik tanısı almış ve ROM %39,1'dir. FN/FNŞ İİAS sonucu olan 113 olgunun 52'i benign, 61'i malign histopatolojik tanısı almış ve ROM %54'dir. Malignite şüphesi İİAS sonucu olan 328 olgunun 63'i benign, 265'i malign histopatolojik tanısı almış ve ROM %80'dir. Malign İİAS sonucu olan 214 olgunun 13'ü benign, 201'i malign histopatolojik tanısı almış ve ROM %93,9'dur. İİAS sonrası cerrahi müdahele yapılan1607 hastanın 911'ine (%56.7) benign tiroid hastalıkları, 696'sine (%43.3) ise malign tiroid tanısı konulmuştur. Tanısal İİAS sitolojik tanı grupları malignite şüphesi ve malignite tanıları bir olarak gruplandırılıp sitolojik benign hastalık grubu ile kıyaslandığında, İİAS'nin duyarlılığı %89,4, özgüllüğü %88,3, PPD %86, NPD %91,3 ve doğruluk oranı ise %88,8 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer is consisted the 1-3% of all malignancies but its prevalence is increasing in the world, both in our country. In 2017, Bethesda classification revised so we aimed to re-classify our cases according to this revised classification. Also we evaluate the accuracy of our FNA results with comparing final histopathologic diagnosis. As our hospital is one of the major health complexes in the East part of the country, this study provided us an opportunity to compare this regions results with the literature. It is also the first study of this region also. We analyzed 6969 patients who had thyroid fine needle aspiration (FNA) the years between 2015 January- 2021 September retrospectively. We found that 1607 patients had undergone surgery after FNA from our hospital database. When we classified our FNA results, we had 22,4% non-diagnostic, 50,8% benign, 15,2% atypia with undeterminate significance (AUS), 2,2% suspicious for follicular neoplasm (SFN), 5,9% suspicous for malignancy (SM) and 3,6% malignant. We had 108 cases with ND FNA and final diagnoses were benign for 78 and malignant for 30 of them. Risk of malignancy for this category was 27,8%. Final diagnoses for cases with benign FNA results (n=629) were malignant for 55, and benign for 574 of them. ROM was 8,7% for benign FNA category. For AUS category, there were 215 cases and 131 of them had benign histopathology, while 84 of them had malignancy on resection specimens. ROM fort this category was 39,1%. Sixty one of the cases with SFN FNA result (n=113) had malignancy; 52 of them had benign conditions. ROM for SFN FNA category was 54. Sixty three benign histopathologic diagnosis were made from 328 cases SM FNA category, while 265 of them had malignant final diagnosis. SM category ROM was 80%. At last, there were total number of 214 with malignant FNA results and 201 of them had malignant histopathology. Thirteen cases had benign conditions on resection specimen. ROM was 93,9% for malignancy category. From cases who had undergone surgery after FNA evaluation (n=1607), 911 of them (56,7%) had benign thyroid disease and 696 of them (43,3%) had malignant thyroid disease. We grouped SM and malignant FNA categories together and compare this group with the benign FNA results and statistical analysis revealed 89,4% sensitivity and 88,3% specifity. Posisitve predictive value was 86% and negative predictive value was 91,3%. The accuracy was calculated 88,8%. Kappa analysis demonstrated a high correlation with FNA and final histopathologic diagnosis(κ=0,774). According to this results, we provided ROM of our FNA results. Our major challenges for FNA results were AUS and ND categories. We have higher percentage for ND category than the recommended ratios. To our opinion, ultrasound guided FNA will provide us more cellular and diagnostic slides and lower this ratio. Exprerienced clinicians, multiple samples from one nodüle and optimising the preparation process were the other key elements for handling this problem. We also found our ROM for AUS category (39,1%) higher than the other studies in the literature. For our center, AUS category can lead to consultation of the cytologic material or even resection if the radiologic findings are suspucious also. New studies with radiologic correlation were needed for our center.