Güvenlik uyumluluğu için windows işletim sistemi sıkılaştırma kurallarının uygulanması ve denetimi
Implementing and auditing windows operating system hardening baseline for security compliance
- Tez No: 638628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kurum ve kuruluşlar çoğu zaman endüstriyel güvenlik standartlarına uyum sağlamaları için gerekli olan sıkılaştırma politikalarını uygulamakta zorluklarla karşılaşırlar. Ancak bu standartların sağlanamaması da kurum ve kuruluşları siber tehditlere karşı daha savunmasız hale getirebilir. Ayrıca güvenlik uyumluluğu standartlarının sağlanamaması durumunda denetçi kuruluşlar tarafından maddi yaptırımlar da uygulanabilmektedir. Bu çalışmada güvenlik uyumluluğu ile işletim sistemi sıkılaştırma standartları tanımlanmış ve işletim sistemi sıkılaştırma kurallarının nasıl uygulanacağı sonrasında da uygulanan sıkılaştırma kurallarının nasıl denetleneceğine yönelik bir çözüm modeli ortaya konulmuştur. Çözüm modelinin tasarlandığı test ortamı etki alanı yapısında olup 2 adet sunucu ve 2 adette istemci içerecek şekilde yapılandırılmıştır. Çalışma sonunda Microsoft firması tarafından önerilen sıkılaştırma standartlarına uyumlu sanal istemci imajı oluşturulmuş ve SCCM (System Center Configuration Manager) programına Powershell ve WQL (WMI Query Language) kodları kullanılarak bu standartları denetim yeteneği kazandırılmıştır. Bu sayede güvenlik uyumluluğu denetiminin merkezi ve otomatik bir şekilde yapılabilmesi sağlanmıştır. Denetimin yapılması sonrasında iki sanal istemci imajının karşılaştırması yapılarak elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Institutions and organizations often have difficulties in implementing the hardening policies required to comply with industrial security standards. However, failure to meet these standards may make institutions and organizations more vulnerable to cyber threats. In addition, if security compliance standards are not met, financial sanctions can be imposed by auditor organizations. In this study, security compliance and operating system hardening standards are defined and a solution model for how to control operating system hardening rules is presented. The test environment in which the solution model has been designed has a domain structure and is configured to include 2 servers and 2 clients. At the end of the study, a virtual client image compliant with the hardening standards recommended by Microsoft company has been created and SCCM (System Center Configuration Manager) program has gained the ability to control these standards by using Powershell and WQL (WMI Query Language) codes. In this way, it has been ensured that security compliance audit can be performed centrally and automatically. After the audit, the results have been analyzed by comparing two virtual client images.