Polikliniğe başvuran şizofreni hastalarında antipsikotik kullanma sürecinin tedavi kılavuzlarına uygunluğu
Conformity of the antipsychotic use period to treatment guidelines in schizophrenia patients who applied to polyclinics
- Tez No: 515276
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş: Şizofreni hastalarında sosyodemografik özellikler yanında tedavi geçmişi öyküsü, tedaviye direnç, komorbid hastalıklar, ilaç uyumsuzluğu, madde kullanımı gibi değişkenler tedavinin belirlenmesinde önemli yer tutmaktadır. Tedavi kılavuzları (algoritma), hastalığın tedavisinde istenilen hedefe ulaşmak için izlenecek bilimsel kanıtlara dayalı, etkili ve güvenli aşamaları tanımlamaktadır. Bu çalışmada, şizofreni hastalarının mevcut tedavi rejimleri ile geçmiş tedavilerinin öğrenilmesi ve tedavi sürecinin uluslararası tedavi kılavuzlarına uygunluğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, kılavuzlara uygun tedavi yaklaşımının hastalık şiddeti ve gidişi üzerindeki muhtemel etkileri araştırılmıştır. Yöntem ve gereçler: Şizofreni hastalarında tedavi yaklaşımlarının kılavuzlara uygunluğunu değerlendirmek amacıyla natüralistik, retrospektif çalışma planlanmıştır. Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine 2017-2018 yılları arasında başvuran DSM-V 'e göre şizofreni tanı kriterlerini karşılayan 315 olgu alınmıştır. Çalışma için gerekli veriler yapılandırılmış sosyodemografik ve klinik özellikler formu ile toplanmıştır. Hastalığın şiddeti PANSS ve CGI ölçekleri ile değerlendirilmiştir. Mevcut ve geçmiş tedavi yaklaşımları uluslararası tedavi kılavuzlarının (NICE, APA, TMAP) önerilerine göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sociodemographic characteristics, treatment resistance, comorbid diseases, drug incompatibility, substance abuse, treatment history of patients are important for managing psychopharmacological treatment of schizophrenic patients. In our country, there are no studies investigating the treatment of schizophrenia patients during outpatient admissions and investigating the suitability of the treatments for international guidelines and guidelines. In this study, it is aimed to investigate the current and past treatment regimens of schizophrenic patients compability of these treatment to guidelines. It is aimed that investigate the probable effects on disease severity and outcome with schizophrenia treatment guidelines. Materials and methods: A naturalistic retrospective study was conducted to evaluate the treatment protocols of schizophrenic patients. 315 patients who met diagnostic criteria for schizophrenia according to DSM-5 who applied to Gülhane Education and Research Hospital Dept. of Psychiatry, between 2017-2018 were included in the study. Data were collected by sociodemographic forms and clinical features. PANSS and CGI scales of patients were also collected. Statistical analysis was obtained via SPSS 22.0 for Windows.