Bakanlık müfettişlerinin görevlerini gerçekleştirme düzeyleri (Edirne ili örneği)
Ministry of education inspectors dutys
  1. Tez No: 63867
  2. Yazar: KENAN ÖZDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulunda çalışan Bakanlık müfettişlerinin tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen görevlerini ne ölçüde gerçekleştirdiklerine ilişkin okul yöneticileri, öğretmenler ve müfettişlerin görüşlerini belirlemektir. Çalışmanın evreni Bakanlık Müfettişleri ile Edirne Merkez İlçede görevli orta öğretim kurumlarında çalışan okul yöneticileri ve öğretmenleridir. Veriler 12 okuldan okul büyüklükleri esas alınarak belirlenen yüzdeye göre random olarak seçilen örneklemden elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS for Windows Computer Programı kullanılarak frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, varyans analizi ve gruplar arası farklara Fisher testi kullanılarak bakılmıştır. Araştırmada müfettişlerin yönetmeliklerle belirlenmiş biçimsel ve bürokratik görevlerini üst düzeyde gerçekleştirdiklerine ilişkin bulgulara ulaşılmıştır. Bu bulgular klasik denetim anlayışıyla benzerdir. Çağdaş denetim anlayışına göre rehberlik yapma, öğretim liderliği, araştırma ve geliştirme, öğretimi İyileştirme gibi görevleri yeterince yerine getiremediklerine ilişkin görüşler araştırma bulgularından anlaşılmıştır. Alanda yapılan çalışmalar ve gelişmeler esası alınarak müfettişlerden beklenen rol ve davranışlar sınıflandırılarak daha açık ve net bir şekilde belirlenmelidir. Çağdaş denetim yaklaşımına göre müfettişler için yeterlilik esasına dayalı eğitim programlan açılarak uzmanlaşmaya yönelik Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi almaları sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to identify school administrators, teachers and supervisors' views on the subject to what extent supervisors who are charged with the supervision comittee in the ministry of Education fulfil their duties which are determined by regulations and by-laws. The population of the research includes the supervisors charged in tne Ministry, chool administrators and teachers who work at secondary schools in central province of Edirne. The data were collected from 12 school which were selected according to percentage based on largeness by random sampling. In analyzing the data frequency, percentage, arithmetic mean, standart deviation, variance of analysis and the difference among groups were subjected to the“Fisher Test”by using spss for windows Computer Program. The results of the research prove that supervisors fulfil their formal and bureaucratic duties which are determined by regulations with a great ratio. The findings are the same as the classical supervision approaches suggested. According to principles of modern supervision supervision are expected to quide teachers, to be the leader of instruction, to emprove the instruction and to carry out researches in order to provide instructional development. The findings of the study suggest that supervisors are not efficient enough in fulfilling those duties. In addition, the duties of the supervisors which are determined by requlations do not comprise the ideas discussed in the modern supervision literature. The roles and behaviours which are expected from supervisors must be re defined taking in to consideration reseacrhes conducted and developments in the field. According to modern supervision approach supervisor, ought to be provided for post-graduate and doctorate programmes based on edequacy.