Obua'nın tarihsel gelişimi ve repertuar tarihçesi üzerine bir inceleme
A Research on the history of repertuary and the historical development of oboe
- Tez No: 63866
- Danışmanlar: DOÇ. NEZİHE ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, oluşumundan, günümüze kadar, olan gelişimiyle“ Obua”incelenmiştir. Obua'yı tanıtmak, orkestradaki yerini ve önemini belirlemek amaçlanmıştır. I. Bölümde, Orkestra tanıtılmış, genel olarak ağaç üflemeli ve bakır üflemeli çalgılar hakkında bilgi verilmiş ve orkestra içindeki yerleri belirtilmiştir. II. Bölümün ilk kısmında, ana konu olan obuanın tanımı verilmiş, yapısıyla ilgili özellikler, tarihsel gelişimi ve sistemleri anlatılmış, teknik, kapasite ve akustik incelenmesi yapılmış, obuanın gelişiminde etkisi olmuş icracılar ve öğretmenler tanıtılmıştır, ikinci kısımda, ise obua çeşitleri verilmiş ve Türkiye'de obua kullanımının başlangıcı ve gelişimi irdelenmiştir. İII. Bölümde ise 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar olan repertuar ve repertuar tarihçesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İL ABSTRACT The goal of this theis is to view the progression of the“ Oboe”to our day, to become familiar with the“ oboe”and explain the importance of its place in the orchestra. In the first section; orchestra was introduced, generally we gave information about wood wind and brass instruments. Tn the first part of the second section, we identified the oboe with its character. We explained its historical progress, tecnique, capacity we tried to obserce the virtues and teachers which were important in the progress of“oboe”. In the second part of the second section we tried to view the progression of“ oboe”in Turkey. In the thirt section the repertuary and history of repertuary from the 18th century to 20th century was observed.