Determinants of competitive advantages: Evidence from the Turkish retail industry
Rekabet avantajlarını belirleme: Türkiye'deki perakende sektöründen bulgular
- Tez No: 638699
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT KAMAŞAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Dünyada ve Türkiye'de perakende sürekli gelişim gösteren önemli sektörlerden birisidir. Perakende dünyasında firmaların rakiplerine göre sahip oldukları rekabet avantajları onları piyasada bir adım önde tutmaya olanak sağlamaktadır. Bu tezin ana amacı Türkiye'de Perakende Sektöründe, firma performansı için ana rekabet avantajları ve yeteneklerinin neler olduğuna karar vermek, firma performansı için hangi rekabet avantajları ve yeteneklerinin görece daha önemli olduğunu saptamak ve firma performansı için, çevresel dinamizmin etkileri altında ana olarak hangi rekabet avantajları ve yeteneklerinin kullanıldığını belirlemektir. Bu çalışma yapılırken perakendeciler organize ve geleneksel olarak 2 ayrı grupta ele alınmıştır. Çalışmada 1 odak grup çalışması ve 25 tane yüz yüze mülakat yapılmıştır, yapılan odak grup çalışmasına her iki tarafta da deneyimli profesyonel perakendeciler katılmıştır. Türkiye'de perakende sektöründe firma performansına etki eden 19 tane ana rekabet avantajı, 19 tane görece daha önemli rekabet avantajı ve 12 tane çevresel dinamizmin etkileri altında kullanılan rekabet avantajı belirlenmiştir. Araştırmanın ana amacına yönelik toplamda 50 tane rekabet avantajı ve yetenek belirlenmiştir. Çalışmanın sonucu hem Türkiye'de perakende literatürü için hem de perakende iş hayatı için önemli çıkarımlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Retail is one of the most important industries that is continuously improving around the world and in particular, Turkey. Competitive advantages owned by firms provide one step ahead of their competitors. The main objectives of this thesis are determination of the main competitive advantages and capabilities for firm performance, determination of competitive advantages and capabilities which are relatively important for firm performance and determination of competitive advantages and capabilities that are mainly used under the effects of environmental dynamism for firm performance in Turkish Retail Industry. In this thesis retailers are evaluated into two groups as organized and traditional. Throughout the research 1 focus group study and 25 face to face interviews were conducted with experienced retail professionals both from organized and traditional sides.19 competitive advantages were identified as a main competitive advantages, 19 competitive advantages were identified as a relatively important competitive advantages and 12 competitive advantages were identified as a mainly used competitive advantages under the effects of environmental dynamism for firm performance in Turkish retail industry. Totally, 50 competitive advantages and capabilities were identified for objective of the research. The results of the study would be beneficial both for retail literature and retail business life.