Karşı ticaret
Counter trade
  1. Tez No: 63871
  2. Yazar: ERHAN TIRNAVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÇIRAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmanın amacı Karşı-ticaret (KT) politikaları ve uygulamalarındaki son gelişmeleri incelemek ve bununla beraber KT mekanizmalarının (takas, dengeleme, karşı-satınalma, geri-satınalma, önceden satınalma ve offset) ve uluslararası ticaretteki işlemlerle (switch, kliring, swap,... vb.) ilgili olan KT'in farklı formlarının rollerini gözden geçirmektir. KT klasik takas ticaretinin modern versiyonu olarak tanımlanır. Genellikle takas gibi görünmekte, KT işlemlerinin çoğu nakdi ödemeleri içermekte ve her biçimi ihracatlar ve ithalatlar arasında şarta bağlılığı gerektirmektedir. Son yirmi yıl süresince gelişmekte olan ülkeler ve Doğu Avrupa Ülkeleri temel kalkınma projelerinin gerçekleşmesi, doğal kaynakların gelişimi ve altyapının oluşturulması için sadece ihtiyaç duydukları yardım malzemeleri ve gelişmiş araçlar satın almak için değil, hem de teknoloji ve yönetimsel becerilerin satın alınması için artan bir şekilde farklı KT mekanizmalarını kullanmaktadırlar.IV Ticaretin gerçekleştirilen bu biçimi için GATT ve IMF gibi uluslararası kuruluşların karşı koyması yüzünden, hükümetler ya da firmalar ne zaman KT ile ilgilenseler, çoğu kez bilgileri saklamaya çalışırlar. Sonuç olarak, veri ve elde mevcut bilgi eksikliği KT'e tam değer biçilmesi için ana sınırlamalardır. Bu tür çalışmaların temelindeki bu sınırlamalara rağmen, bu çalışma konu üzerine olan düşüncelere katkıda bulunmayı amaçlar. Burada KT uygulamalarının gelişmekte olan ve gelişmiş ülkeler arasındaki etkin ticari akışa tekrar yönelim için; geleneksel ticari ve politik araçlardan daha uygun bir araç olduğu sonucu tecrübeler ile ortaya çıkmaktadır. Fakat KT anlaşmaları uzun dönemde uluslararası ticarette gelişmekte olan ülkelerin rekabet eksikliği problemlerine bir çare olamaz. Sonuç olarak, KT işlemleri geleneksel ve uluslarara sı serbest ticaretin yerine geçmekten ziyade mevcut ticari uygulamaları tamamlamak için ek dış ticaret düzenlemeleri olarak görülebilirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to examine the recent developments in Counter-trade (CT) policies and practices and also to overview the role of different forms of CT mechanisms (barter, compensation, counter- purchase, buy-back, advance purchases and offset deals) and CT related international transactions (switch, clearing, swap, etc.) in international trade. CT is defined as a modern version of classical barter trade. Generally it appears quasi-barter and most of CT transactions involve cash payments, and any type of CT requires a conditional link between exports and imports. During the last two decades developing and Eastern European countries are increasingly using different CT mechanisms in order to purchase not only aid and advanced equipment, but also technology and the managerial skills needed to facilitate major development projects to develop natural resources or to construct infrastructure.VI Whenever governments or firms engage in CT transactions they often try to hide information due to opposition of international organizations such as GATT and IMF to this type of managed trade. As a result, the scarcity of data and availability of information are the main constraints for sound evaluation of CT. In spite of these limitations on the basis of case studies, this study intends to contribute to thoughts on this subject. It is concluded that CT practices tentatively may be more suitable device than traditional trade and policy instruments for the effective reorientation of trade flows between developing and industrialized countries. But CT deals can not be a remedy to the problems of lack of competition of the developing countries in international trade in the long run. As a result, CT transactions can not be considered as a substitute for traditional and free international trade rather they can be regarded as an additional foreign trade arrangements to complement existing trading practices.