Anadolu halk kültürü bağlamında müzik pratikleri (İscehisar Alanyurt Köyü örneği)
Music practices in the context of Anatolian folk culture (Example of İscehisar Alanyurt Village)
  1. Tez No: 638714
  2. Yazar: SÜLEYMAN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞHAN ADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bir kültürel sistemin tam anlamıyla anlaşılabilmesi, o kültürel sistemin bütün anlam ve değerlerinin ortaya çıkarılmasına bağlıdır. Bundan dolayıdır ki Anadolu halk kültürünün şekillenmesinde geçmişten günümüze kadar pek çok milletin, pek çok kültürün katkısı olmuştur. Anadolu'nun dünya coğrafyası üzerinde, Doğu ve Batı kültürlerinin tam ortasında kalışı ise bu etkileri diğer bölgelere oranla daha da artırmıştır. Böyle bir ortamda Alanyurt köyü ile alakalı herhangi bir çalışmaya rastlanmamış olması“Anadolu Halk Kültürü Bağlamında Müzik Pratikleri (İscehisar Alanyurt Köyü Örneği)”konusunu seçmemizin ilk önceliği olmuştur. Alan araştırmasının belli başlı amaçları: geleneksel müzik pratiklerini ve âşık yaratmalarından olan tasavvufi halk müziği ritüellerinin yerel niteliklerinin yerinde izlenebilmesi, daha önceki araştırmalarda yapılan tespitlerden yola çıkarak ne gibi değişikliklere uğradığının anlaşılması ve varsa yeni pratiklerin derlenmesi olarak özetlenebilir. Kaynak taramalarında ise AKÜ Merkez Kütüphanesi, YÖK'te bulunan tez çalışmaları, TRT nota arşivi ve çeşitli müzik firmalarınca yayınlanmış yerel ve bölgesel sanatçılara ait albüm kayıtları incelenmiştir. Tasavvufi halk müziği ile ilgili daha önce yayınlanmış kitap, makale ve araştırma yazılarının incelenerek inanç boyutuyla ilgili daha önce yapılan tespitler taranmıştır. Sonuç olarak bütün bu araştırmalar neticesinde ritüellerin içerisinde yaşadığı Anadolu kültürü içerisindeki yeri tespit edilerek geçmiş kültürlerden günümüze taşıdığı özelliklere dikkat çekilmiş, bu sayede tarihsel süreç içerisinde Alanyurt köyünde yaşayan ve çeşitli sebeplerden (göç, ticaret, savaş vb.) dolayı Alanyurt köyü dışından gelen kültürel unsurların müzik pratiklerine ve inanç bağlamlı müziklerine yaptığı katkı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The full understanding of a cultural system depends on revealing all the meanings and values of that cultural system. Therefore, many nations and many cultures have contributed to the formation of Anatolian folk culture from past to present. The fact that Anatolia is located on the world geography and in the middle of east-west cultures has increased these effects even more than other regions.The fact that there was no study related to the village of Alanyurt in such an environment was the first priority for us to choose“Music Practices in the Context of Anatolian folk culture (İscehisar Alanyurt Village Example)”. The main objectives of the field research are; traditional music practices and local characteristics of Sufi Folk Music rituals, which are among the Creations of Light, can be summarized as an understanding of what changes they have undergone, and compilation of new practices, if any. In the literature review, the thesis studies in AKÜ Central Library, YÖK, TRT music archive and album records of local and regional artists published by various music companies were examined. Previously published books, articles and research articles on Sufistic Folk Music were examined, and the previous findings on the dimension of belief were scanned. As a result, as a result of all these researches, the place in the Anatolian culture, where the rituals live, has been determined, and the features it has brought from the past cultures to the present have been taken into consideration, thus, it has lived in the village of Alanyurt and has come from outside the village of Alanyurt for various reasons (migration, trade, war, etc.). The contribution of the elements to music practices and faith-based music has been revealed.