Güney Kore ekonomisinde Chaeboller ve endüstri ilişkileri
Chaebols in South Korea economy and industrial relations
  1. Tez No: 638731
  2. Yazar: ASLI KAVURMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Kore'nin sanayileşme politikaları ve bu politikalar çerçevesinde endüstri ilişkilerinin şekillenmesinde Chaeboller stratejik bir aktör olarak görev almıştır. Zamanla birer dev şirket grubuna dönüşen Chaeboller, önce Kore'nin sanayileşmesini sağlayan kalkınma planlarının uygulanmasında önemli görevler üstlenmiş, sonra da ülkenin ekonomik büyümesinin devam etmesinde etkili olmuşlardır. Bu çerçevede çalışmanın esas amacı; Kore'nin sanayileşme sürecinde ve sonrasında endüstri ilişkileri açısından Chaebollerin rolünün ve etkisinin incelenmesidir. Kore'nin kalkınmasında kilit rol oynayan Chaebolleri hem kalkınma hem de endüstri ilişkileri bağlamında analiz eden az sayıda çalışma bulunması da bu tezin ortaya çıkış nedenlerinden biridir. Söz konusu amaçla, Güney Kore, kalkınma ve Chaebol üçlemesini içeren yazın derlenmiş, olaylar tarihsel düzlem içerisinde ortaya konulmuş ve analiz edilmiştir. Tezde ulaşılan sonuçlara göre; Kore'de kalkınma planlarının uygulandığı yıllarda hükümetin yönlendirmesiyle Chaebollerin sendikal örgütlenmelerin işyeri düzeyinde şekillenmesinde etkili olduğu ancak daha sonra zamanla ülkede ve dünyada değişen siyasal, ekonomik ve yasal çevre şartları altında Chaebollerin izlediği çalışma ilişkileri politikaları farklılaştığı tespit edilmiştir. Bu noktada bir kısım Chaebolün sendikal yoğunluğun yüksek oranlara ulaşmasına imkan veren politikalar izlemesine karşılık kimi Chaebollerin ise çalışanların sendikalaşma ihtiyaçlarını azaltacak nitelikte yüksek ücret ve diğer sosyal haklar sağlama yoluna gittikleri ve sendikasız çalışma ilişkileri politikalarına yöneldikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chaebols acted as a strategic actor in the industrialization policies of Korea. During the industrialization process, they supported the State's development plans and undertaken a significant role in performing them. They also have became an influential partner in the country's economic growth until then. The purpose of this study is to reveal Chaebols' roles and effects on Korea's industrial relations system. Another reason for studying this subject is that there is a small number of studies which analyzing chaebols' industrial relations in process of the development. For this study, the data containing subjects of South Korea, industrialization and the Chaebols are gathered by reviewing literature. The data and cases presented and analyzed within the historical frame. According to the research's results, the chaebols were effective in shaping union organizations at the workplace level under the planned industrialization period that strictly directed by the Korean state. Another conclusion is that chaebols reshaped workplace regulations on labor relations under the developments on political, economic and legal conditions. The third important conclusion is that chaebols' policies on labor relations is diverging: Some chaebols supporting unionisation and industrial relations, and practices of human resource. In contrast some chaebols provide to employees high wages and other social rights to reduce the unionization that it causes non-union labour relations practises in their workplace.