Kalite risk değerlendirmesi ve çelik konstrüksiyon sektörü üzerine bir uygulama
Quality risk assessment and an application on steel construction sector
  1. Tez No: 638769
  2. Yazar: NİHAN KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN HAMURKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, İstatistik, Actuarial Sciences, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde birçok farklı sektörde kullanılan risk değerlendirme yöntemleri, çelik konstrüksiyon üretimi yapan işletmelerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Genel olarak risk değerlendirme, işyerinde var olan ya da meydana gelme ihtimali olan tehlike ve hataların belirlenmesidir. Belirlenen tehlike ve hataların işletme için riske dönüşmesine neden olan etkenlerin tespit edilebilirliğinin saptanması, risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ile alınacak önlemlerin kararlaştırılması işletmeler için hayati önem arz etmektedir. Kalite risk değerlendirmesi sayesinde süreçlerin iyileştirilmesi ve kalite seviyesinin arttırılması sağlanarak, uygulanan yöntemler ile mevcut durumun ortaya konması kolaylaştırılmıştır. Kullanılan birçok risk değerlendirme yönteminin bulunması, izlenen süreçteki değişken için en uygun kalite düzeyinin belirlenmesine yardımcı olacak şekilde seçilerek değerlendirme yapılmalıdır. Yapılan bu çalışmanın uygulama bölümünde, hedeflenen kalite düzeyine ulaşmak için Risk Değerlendirme Yöntemlerinden HTEA, Pareto Diyagramı, Neden Sonuç Analizi ve Kontrol Grafikleri gibi yöntemler ele alınarak tespit edilen riskli durumların ortadan kaldırılması için çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, risk assessment methods used in many different sectors are frequently used in steel construction companies. In general, risk assessment is the identification of hazards and errors that exist or are likely to occur in the workplace. Determining the detectability of the factors causing the risks and errors to become risks for the enterprise, analyzing and grading the risks and deciding the measures to be taken are vital for the companies. Thanks to the quality risk assessment, processes are improved and the quality level is increased, and the current situation is facilitated by the methods applied. The existence of many risk assessment methods should be selected and evaluated to help determine the most appropriate quality level for the variable in the monitored process. In the application part of this study, methods such as HTEA, Pareto Diagram, Histogram, Cause-Effect Analysis and Control Graphs are taken into consideration in order to achieve the targeted quality level and solutions are proposed for eliminating the risky situations identified.