International politics and the wavering global arms trade (1950 – 2019)
Uluslararası siyaset ve küresel silah ticaretinde dalgalanma (1950-2019)
- Tez No: 638777
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Uluslararası silah ticaretinin hacmi çeşitli nedenlerden dolayı zaman içinde dalgalanmaktadır. Yasal uluslararası silah ticareti, Soğuk Savaşın son yirmi yılında önemli ölçüde artmıştır. 1990lardaki kayda değer bir düşüşün ardından, küresel silah ticaretinin hacmi özellikle 2003ten bu yana kademeli bir artış göstermiştir. Bu tez, uluslararası silah ticaretindeki artış eğiliminin nedenlerini araştırmaktadır. Birincisi, bu tez, uluslararası silah ticaretinin tarihsel gelişiminin resmini tüm ekonomik, politik ve askeri boyutları ile çizmektedir. İkincisi, uluslararası silah transferlerindeki son artışın dinamiklerini araştırmaktadır. Bu, uluslararası silah ticaretinin sistemik bir analizi çerçevesinde ele alınmaktadır. Böylece, uluslararası silah transferleri ile uluslararası düzen arasındaki korelasyon gösterilmektedir. 2003 yılından itibaren uluslararası silah ticaretindeki artışın, küresel kapitalizm dahilindeki sistem içi rekabeti yansıttığı ileri sürülmektedir. Tezde incelenen uluslararası silah kontrol mekanizmalarının silah rekabetini önlemek için etkili birer araç olmaktan uzak olduğu düşünüldüğünde, rekabetin hızının kısa ve orta vadede devam edebileceği düşünülebilir. ABD hegemonyasının genel olarak gerilemesine rağmen, ABD hegemonyasının uluslararası silah ticareti konusunda Çin veya Rusya ile yer değiştirmesini tespit etmek henüz mümkün görünmemektedir.
Özet (Çeviri)
The volume of international arms trade fluctuates in time due to various reasons. The legal international arms trade remarkably increased in the last two decades of the Cold War. After a considerable decline in the 1990s, the volume of the global arms trade has incrementally risen particularly since 2003. Hereby, this thesis explores the causes of the upward trend in the international arms trade. First, it paints the picture of the historical development of the international arms trade with all its economic, political, and military dimensions. Second, it investigates the dynamics of the recent increase in international arms transfers. This is taken up within the framework of a systemic analysis of the international arms trade. Hence, the correlation between the international arms transfers and the international order is shown. It is put forward that the increase in the international arms trade from 2003 onwards reflects the rising intra-systemic competition within the global capitalism. Given the fact that international arms control mechanisms, which are examined in the thesis, are far from being effective instruments to prevent the arms competition it may be contemplated that its pace may sustain in short and medium terms. It appears that despite the decline of the US hegemony in general, it is not yet possible to discern a replacement of the US hegemony with China or Russia regarding the international arms trade.