Medya kuruluşlarında mülkiyet yoğunlaşması ve etkileri: Türk medyası örneği
Concentration of ownership in media organizations and its impacts: A sample of Turkish media
  1. Tez No: 638788
  2. Yazar: MESUT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN NECATİ BÜYÜKBAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Anaakım iletişim kuramcılarından George Gerbner, sınai ve pazar ilişkileri tam olarak kavranmadan kitle iletişim araçları üzerinde yapılacak analizlerin yüzeysel kalacağını söylemektedir. Bu tez çalışmasında da medya sektöründe geçmişten beri var olan ve özellikle neo-liberal politikalardan sonra büyük ilerleme kaydeden medyada mülkiyet yoğunlaşması, ortaya çıktığı liberal çoğulcu düşünsel temellerden itibaren ele alınmıştır. Piyasa yapıları, yoğunlaşma olgusu ve Türk medya sektöründe 1980 öncesi ve sonrasının mülkiyet yoğunlaşmasına değinerek sınai ve pazar ilişkileri anlatılmaya çalışılmıştır. Medya kuruluşlarında mülkiyet yoğunlaşmasının etkileri ise ilk olarak, aynı medya grubuna ait gazetelerin haberlerinde ifade çeşitliliği olup olmadığı üzerine eleştirel söylem çözümlemesi modeli kullanılarak bir inceleme yapılmıştır. Diğer etkileri ise örnekleriyle birlikte açıklanmış ve ardından çözüm önerileri sunulmuştur. Mülkiyet yoğunlaşmasının ifade çeşitliliğini azalttığı saptanmış olup diğer etkilerin ise medyanın birincil işlevi olan kamu yararına karşı engel oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
George Gerbner, one of the mainstream communication theorists, says that the analysis on mass media will remain superficial without fully understanding the industrial and market relations. In this thesis study, ownership concentration in the media, which has existed in the media sector since the past and which has made great progress especially after neo-liberal policies, has been tackled from the liberal pluralistic intellectual foundations it has emerged from. Industrial structures and market relations are tried to be explained by mentioning the market structures, the phenomenon of concentration and the ownership concentration of the Turkish media sector before and after 1980. The impacts of ownership concentration in media organizations were first examined using the critical discourse analysis model on whether there is a variety of expression in the news in the newspapers belonging to the same media group. Other impacts have been explained with examples and then solution suggestions have been presented. Ownership concentration has been found to reduce the diversity of expression, and other effects have been found to be an obstacle to the public interest, the primary function of the media.