Hz. Peygamber döneminde Kays Aylân
At the time of prophet Kays Aylan
- Tez No: 638794
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Asabiyet, Arap toplumunda etkin bir unsurdur. Siyasî, sosyal ve kültürel hayatı derinden etkileyen, kapsayan bir olgu olmuştur. Asabiyet denince de akla ilk gelen kabiledir. Kays Aylân büyük bir kabiledir. Genellikle Mudar'ı temsil eden bir isim olmuştur. İslam öncesi dönemde kahramanlığı ve savaşlardaki ayeti ile ön plana çıkmıştır. Cehalet döneminde hüsranın tek temsilcisi olan Kays Aylân'ı İslam döneminde detaylı bir şekilde inceledik ve onun sosyal ve politik durumuna bir göz attık. Kays aylan önemli insanlar çıktı, İslam dönemi ve birçok siyasi olayda yer alan insanların aşiretleri tarihin şekillenmesinde aktif rol aldı. Bu çerçevede şekillendirilen sosyal ve politik olayları inceleyerek konuyu şekillendirdik.
Özet (Çeviri)
Anger is an active element in Arab society. It has been a phenomenon that has deeply affected political, social and cultural life. It's the tribe that comes to mind first when it comes to anger. Kays Aylan is a great tribe. It has often been a name representing Mudar. In the pre-Islamic period, it came to the forefront with its heroism and its verse in wars. We examined Kays Aylân, who was the sole representative of frustration during the period of ignorance, in detail during the Islamic period and took a look at his social and political situation. Kays Aylân important people came out, the Islamic period and the tribes of people who took part in many political events took an active role in shaping history. We shaped the subject by examining the social and political events shaped within this framework.