Professional identity development of teacher trainers in English language education
İngiliz dili eğitiminde öğretmen eğitmenlerinin profesyonel kimlik gelişimi
  1. Tez No: 638800
  2. Yazar: RUKİYE ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Hizmet içi öğretmenlerin profesyonel gelişim ve öğrenmelerine destek olan öğretmen eğitmenlerinin profesyonel kimlikleri ile ilgili araştırma yok denecek kadar azdır. Bu eksikliği doldurmak adına, araştırma metodu olarak öyküsel araştırmayı benimsemiş bu doktora tezi İngilizce öğretmeni ve öğretmen eğitmeni olarak iki kimliğe sahip yedi katılımcının profesyonel kimlik gelişimlerini incelemeyi hedeflemiştir. Araştırma katılımcıların eğitmen kimliklerine nasıl büründüklerine, kimliklerini eğitmen rolüne uyacak şekilde nasıl tekrar yapılandırdıklarına ve son olarak da öğretmen ve eğitmen kimliklerini nasıl uzlaştırdıklarına cevap aramıştır. Veriler üç farklı seferde yapılmış yarı yapılı öyküsel röportajlar, anlatı çerçeveleri ve görsel fotoğrafla tanımlama ve kimlik şemaları olmak üzere iki farklı görsel dokümandan elde edilmiştir. Veriler bütünsel-içerik ve tematik analiz yöntemleriyle iki aşamada analiz edilmiştir. Bulgu sonuçlarına göre katılımcılar öğretmen eğitmeni kimliklerini çalıştıkları kurum tarafından görevlendirilerek ya da kişisel olarak böyle bir kimliği üstlenerek elde etmişlerdir. Kimliklerini eğitmen olarak yapılandırmak için büyük oranda öğretmen bilgi ve tecrübelerinden faydalanmış, fakat sonrasında öz-destekleme, iş ortamında öğrenme, formal öğrenme, uygulayıcı topluluklara katılma ve kişisel arası iletişim becerilerini arttırma yoluyla kendilerini geliştirmişlerdir. Katılımcılar eğitmen olarak farklı roller üstlenmiş fakat kendilerini en çok paylaşım yapan ve profesyonel gelişimi kolaylaştıran kişiler olarak tanımlamışlardır. Öğretmen ve eğitmen kimliklerini uzlaştırma açısından da üretken bir kimlik değişiminden geçmiş ve her iki kimlikleri arasında da uyum sağlamışlardır, fakat baskın kimlikleri öğretmen olarak kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Research on the professional identities of teacher trainers, who facilitate in-service English language teachers' professional development and learning, is almost non-existent. To address this research gap, this doctoral thesis which adopted narrative inquiry as the research method aimed at exploring the professional identity development of seven participants who hold dual identities as English language teachers and teacher trainers. The research sought answers to how the participants grew into trainer identities, how they reconstructed their identities to fit into the role of a trainer, and finally how they negotiated teacher and trainer identities. The data were obtained through semi-structured narrative interviews conducted at three different occasions, narrative frames, and two different visual documents, which consisted of photo elicitation and identity diagrams. The data was analyzed in two steps as holistic-content analysis and thematic analysis. According to the findings, the participants grew into trainer identities in two ways either by being assigned as trainers in their institutions or by personally claiming for such an identity. To construct their identities as teacher trainers, they mostly relied on their teacher knowledge and experience; however, they further developed themselves by engaging in self-support activities, workplace learning, formal learning, other communities of practices and by improving their interpersonal skills. The participants enacted on multiple roles as trainers; however, they mostly defined themselves as share agents and professional development facilitators. As for the negotiation of their dual identities as teachers and trainers, they underwent a productive identity change; maintained harmony between being a teacher and a trainer; yet, their dominant identity stayed as teacher.