Matematik öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi algılarının incelenmesi
Investigation of the technological pedagogical content knowledge perceptions of mathematics teachers
- Tez No: 638810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN MASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı kurumlarda görev yapmakta olan matematik öğretmenlerinin eğitim-öğretimle teknolojiyi nasıl bütünleştireceklerine yönelik Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) modelini oluşturan bilgi türleri hakkındaki algılarını belirlemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, öğretmenlerin TPAB modelini oluşturan Teknolojik Bilgi (TB), Pedagojik Bilgi (PB), Alan Bilgisi (AB), Pedagojik Alan Bilgisi (PAB), Teknolojik Pedagojik Bilgi (TPB), Teknolojik Alan Bilgisi (TAB) ve Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) bilgi türlerine yönelik öz değerlendirme algıları betimlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca matematik öğretmenlerinin yaş, cinsiyet, meslekteki görev süresi, mezun oldukları fakülte, bilgisayar sahibi olma durumu, bilgisayar kullanma süresi, bilgisayar kullanma düzeyi, görev yaptıkları kurum türü (resmi, özel) ve kurum kademesi (ilköğretim, ortaöğretim) değişkenlerine göre TPAB bilgi türleri arasındaki durum incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Kocaeli iline bağlı Darıca ilçesindeki 46 farklı kurumda görev yapan 151 matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Verilerin toplanması sürecinde Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Öz Değerlendirme Ölçeği (TPAB-ÖDÖ) kullanılmış ve elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile değerlendirilmiştir. Nicel yöntemlerden tarama modeli kullanılarak ulaşılan sonuçlara göre, TPAB-ÖDÖ ölçeğinin alt boyutlarını oluşturan TP, PB, AB, PAB, TPB, TAB ve TPAB boyutlarının tamamında matematik öğretmenlerinin kendilerini yeterli seviyede gördükleri belirlenmiştir. Bunlardan en yüksek ortalamaya sahip PAB boyutunun en yüksek yeterlilikte algılanan maddesi“Alanımda birbiriyle ilişkili konular arasında bağlantı kurabileceğimi düşünüyorum.”iken en düşük ortalamaya sahip TB boyutunun en düşük yeterlilikte algılanan maddesi,“Çevremdeki insanlara, kendi bilgisayarları ile ilgili yaşadıkları teknik sorunları çözmeleri noktasında yardımcı olabilirim.”olmuştur. TPAB-ÖDÖ ölçeğinin en yüksek ortalama puanı ile matematik öğretmenleri tarafından en yüksek yeterlilikte algılanan maddesi ise“Öğrencilerle etkili iletişim kurabileceğimi düşünüyorum”olarak belirlenmiştir. Matematik öğretmenlerinin yaş, bilgisayar sahibi olma durumu, meslekteki görev süresi, mezun oldukları fakülte ve görev yaptıkları kurum kademesi değişkenlerine göre TPAB modelinin, PB, AB, TB, PAB, TAB, TPB ve TPAB bilgi türleri arasında farklılaşma görülmez iken cinsiyet, kurum türü, bilgisayar kullanma süresi ve düzeyine göre farklılaşmalar olduğu görülmüştür. Bu değişkenlerden cinsiyete göre erkek öğretmenlerin TB algıları ortalamada çıkarken kadın öğretmenlerin düşük çıkmasının nedeni, kadınların teknolojiye daha temkinli yaklaşmaları ile açıklanmıştır. Kurum türüne göre özel kurumlarda görev yapan öğretmenlerin resmi kurumlara göre TB, TPB, PAB, ve TPAB bilgi türü algıları yüksek olması, özel kurumların rekabetçi oluşu ve maddi imkânlarından kaynaklanmasına bağlanmıştır. Öğretmenlerin bilgisayar kullanma sürelerine göre TB, TAB, TPB, PAB ve TPAB bilgi türlerinde süre arttıkça öz değerlendirme algıları yükseldiği, aynı zamanda öğretmenlerin bilgisayar kullanma düzeylerine göre TB, TAB, TPB, PAB ve TPAB bilgi türlerinde düzeyleri ilerledikçe (başlangıç, orta, iyi, ileri) öz değerlendirme algıları yükselerek farklılaşmaların olduğu görülmüştür. Teknolojiyi kullanım süresi ve düzeyi TPAB bilgisini doğrudan etkilediğinden matematik öğretmenlerinin yetiştirilmesi sürecinde onlara teknolojik imkânlar tanınması ve teknolojinin kullandırılması sayesinde TPAB algılarının arttırılmasının mümkün olacağı önerilmiştir. Pedagoji ve alan bilgisi gibi teknolojinin de öğretmenlik mesleğinin temel bir yeterliliği olarak eğitim-öğretim ortamında kullanılmasını öngören nitel araştırmaların yanı sıra günümüzün teknolojisi olan yapay zekâyı eğitim-öğretimle bütünleştiren çalışmaların yapılmasına da ihtiyaç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the perceptions of mathematics teachers working in institutions affiliated to the Ministry of National Education about the types of knowledge that form the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) model for how to integrate education and technology. Accordingly, looked into the Technological Knowledge (TK), Pedagogical Knowledge (PK), Content Knowledge (CK), Pedagogical Content Knowledge (PCK), Technological Pedagogical Knowledge (TPK), Technological Content Knowledge (TCK) and Technological Pedagogical Content Knowledge that make up the TPACK model of teachers. Self-evaluation perceptions of TPACK information types were tried to be described. In addition, examined to TPACK information types according to the variables of mathematics teachers' age, gender, term of employment, the faculty they graduated from, the status of computer ownership, the duration of computer use, the level of computer use, the type of institution they work and the level of institution. The sample of the study consists of 151 mathematics teachers working in 46 different institutions in Darica district of Kocaeli province in 2019-2020 academic year. In the process of collecting data, Technological Pedagogical Content Knowledge Self-Assessment Scale (TPACK-SAS) was used and the obtained data were evaluated with SPSS 22.0 program. According to the results obtained from the quantitative methods using the scanning model, it was determined that mathematics teachers found themselves at a sufficient level in all of the PK, CK, TK, PCK, TPK, TCK and TPACK dimensions that constitute the sub-dimensions of the TPACK scale. Of these, the highest average perceived item of the PCK dimension with the highest average is“I think I can link interrelated topics in my content area.”While the lowest perceived item of TK dimension with the lowest average,“I can help people around me solve their technical problems about computers.”It has been. The highest average score of the TPACK-SAS scale and the item perceived by the mathematics teachers in the highest proficiency were determined as“I think I can communicate with students in an effective way.”. According to the variables of the TPACK model, PK, CK, TK, PCK, TCK, TPK and TPACK, there is no difference between PK, CK, TK, PCK, TCK, TPK and TPACK information types according to the age, computer ownership status of the mathematics teachers, the duration of the profession, the faculty they graduated from, and the level of institution they work in. It has been observed that there are differences according to the computer usage time and level. While the TK perceptions of male teachers by gender are on the average among these variables, the reason for the low rate of female teachers is explained by the more cautious approach of women to technology. According to the type of institution, teachers working in private institutions have higher perceptions of TK, TPK, PCK, and TPACK knowledge types compared to official institutions, and they are linked to the competitive nature and financial resources of private institutions. According to the computer usage time of the teachers, the self-evaluation perception increases as time increases in TK, TCK, TPK, PCK and TPACK knowledge types, and as the levels of TK, TCK, TPK, PCK and TPACK knowledge types progress according to the computer use levels of the teachers (beginning, intermediate, good, further) self-assessment perceptions have increased and differences have been observed. Since the duration and level of using technology directly affects TPACK knowledge, it was suggested that TPACK perceptions would be increased by providing them with technological opportunities in the training of mathematics teachers and using technology. In addition to the qualitative research that envisages the use of technology, such as pedagogy and field knowledge, as an essential competence of the teaching profession in the education-teaching environment, it is also seen that studies integrating today's technology, artificial intelligence, with education and training are needed.