Pandemi döneminde fen bilimleri öğretmenlerinin teknoloji entegrasyon öz yeterlik algıları ile uzaktan eğitime yönelik tutumları ve web pedagojik içerik bilgileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship of technology integration self-efficiency perceptions with attitudes towards distance education and web pedagogical content knowledge of science teachers in the pandemic period
  1. Tez No: 676508
  2. Yazar: VELİ YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NESİBE ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilimleri öğretmenlerinin teknoloji entegrasyon öz yeterlik algıları ile uzaktan eğitime yönelik tutumları ve web pedagojik içerik bilgileri arasında ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminde Ankara ili merkez ilçelerdeki ortaokullarda görev yapan 162 fen bilimleri öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama süreci uzaktan eğitim döneminde gerçekleştiğinden dolayı veriler, çevrim içi olarak toplanmıştır. Araştırmada 137 kadın, 25 erkek fen bilimleri öğretmeni yer almıştır. Bu öğretmenlerden 127'si eğitim fakültesi mezunu, 35'i ise fen edebiyat fakültesi mezunudur. Araştırmada üç adet veri toplama aracı kullanılmıştır. İlk olarak 21 maddeden oluşan 5'li Likert tipinde ve iç tutarlık katsayısı ,88 olan Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum (UEYT) Ölçeği kullanılmıştır. İkinci olarak 19 maddeden oluşan yine 5'li Likert tipinde ve iç tutarlık katsayısı ,93 olan Teknoloji Entegrasyonuna Yönelik Öz-Yeterlik Algısı (TEÖYA) Ölçeği kullanılmıştır. Son olarak 5'li Likert tipinde 30 maddeden oluşan ve iç tutarlık katsayısı ,94 olan Web Pedagojik İçerik Bilgisi (WPİB) Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21 istatistik programı kullanılmıştır. Öncelikle verilerin normal dağılımını test etmek için mod, ortanca ve ortalama değerleri ile birlikte basıklık ve çarpıklık katsayıları incelenmiş ve verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre fen bilimleri öğretmenlerinin teknoloji entegrasyon öz yeterlik algıları ile web pedagojik içerik bilgileri arasında pozitif yönde orta düzeyde, uzaktan eğitime yönelik tutumları ile pozitif yönde düşük düzeyde ve Eba derslerini yararlı bulup bulmama ile negatif düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca öğretmenlerin teknoloji entegrasyon öz yeterlik algılarını yordayan en iyi değişkenin web pedagojik içerik bilgisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin teknoloji entegrasyon özyeterlik algıları ölçeğinin alt boyutu olan bilgisayar teknolojilerini kullanma öz yeterlik algılarını yordayan tek değişkenin web pedagojik içerik bilgisi olduğu belirlenmiştir. Son olarak öğretmenlerin teknoloji entegrasyon özyeterlik algıları ölçeğinin diğer alt boyutu olan bilgisayar teknolojilerini kullandırma öz yeterlik algılarını yordayan en iyi değişkenin web pedagojik içerik bilgisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmada değişkenler arasındaki ilişikilere bakılmış ancak daha derinlemesine ve detaylı bilgiler elde edebilmek için sonraki araştırmacılara öğretmenlerle nitel ya da karma araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine science teachers' self-efficacy perceptions of technology integration and the relationship between their attitudes for online education and web pedagogical content knowledge. In accordance with this purpose, the research has been carried out by relational screening model, one of the quantitative research patterns. The study group of the research consists of 162 science teachers teaching at secondary schools of central districts of Ankara in the fall semester of 2020-2021 academic year. Since the data acquisition process occurs during online education period, the data is acquired online. 137 female and 25 male teachers take place in the research. 127 of them is graduate of faculty of education whereas 35 of them is graduate of faculty of science and literature. In the research, 3 different data acquisition tools are used. First, Scale of Attitude for Online Education of 5-point Likert type is used consisting of 21 items and internal consistency coefficient of 88. Secondly, the Self-Efficacy Perception Scale for Technology Integration of 5-point Likert type is used consisting of 19 items and internal consistency coefficient of 93. Finally, Web Pedagogical Content Knowledge Scale of 5-point Likert type is used consisting of 30 items and internal consistency coefficient of 94. SPSS 21, a statistical software application is used for the analysis of the data. Primarily, the mode, median and mean values as well as the kurtosis and skewness coefficients are examined in order to test the normal distribution and it is determined that the data exposes normal distribution. According to the results of the research, the level of significant relationship between web pedagogical content knowledge and science teachers' self-efficacy perceptions of technology integration is positive moderate; and their attitudes for online education is positive low; and finding EBA courses helpful or not is negative low. In addition, it is concluded that the best variable predicting science teachers' self-efficacy perceptions of technology integration is web pedagogical content knowledge. In this study, the relations between the variables were examined, but in order to obtain more in-depth and detailed information, it is recommended that future researchers conduct qualitative or mixed studies with teachers.