Sınıf öğretmenlerinin dijital eğitime ilişkin görüşleri ile teknolojik pedagojik alan bilgisi algılarının incelenmesi
Investigation of classroom teachers' views on digital education and their perceptions of technological pedagogical content knowledge
  1. Tez No: 702035
  2. Yazar: SİBEL DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sınıf öğretmenleri ile yapılan bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin dijital eğitime ilişkin görüşler ile teknolojik pedagojik alan bilgisi algılarının incelenmesidir. Dijital eğitim, günümüzde yaygın bir tanımlamadır ve tüm eğitim öğretim kademelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yaygın kullanım durumu çok sayıda uygulamayı da beraberinde getirmektedir. Bu süreçte önemli gelişmelerden birisi ise teknolojik pedagojik alan bilgisidir ve son zamanlarda çeşitli bilimsel araştırmalara konu olmaktadır. Teknolojik pedagojik alan bilgisinin öğretmenlerin yeterlilik alanlarından biri olması noktasında çeşitli önerileriler geliştirilmiştir. Bu anlamda eğitimin temel taşlarından olan öğretmenlerin, teknoloji kullanımıyla öğretim sürecinin kalitesini artırması ve teknolojik pedagojik alan bilgisi algılarının ne düzeyde olduğunun belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi algıları ile dijital eğitime yönelik görüşleri araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntemli desenlerden biri olan yakınsayan paralel karma desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında teknolojik pedagojik alan bilgisi ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçek, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Kars il merkezi ve merkez köylerde görev yapan 218 sınıf öğretmenine uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde istatistik paket programı ile bağımsız t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri yine 2020-2021 eğitim öğretim yılı Kars il merkezi ve merkez köylerde görevli 20 sınıf öğretmeni ile görüşülerek elde edilmiştir. Nitel kısımda içerik analizi kullanılarak verilerin analizi yapılmıştır. Araştırmanın nicel bulguları değerlendirildiğinde, sınıf öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi algılarının yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi algılarının toplam puanlarda cinsiyet, meslekteki çalışma yılı, mezun olunan okul türü ve internet kullanım süresinde istatistikî fark saptanmamıştır. Teknoloji içerikli hizmet içi eğitim alma değişkeninde ise istatistikî fark bulunmuş ve eğitim alan sınıf öğretmenlerinin lehine sonuç elde edilmiştir. Alt boyutlarda ise cinsiyete göre Teknolojik Bilgi ve Alan Bilgisi-Sosyal Bilgiler; kıdeme göre Alan Bilgisi-Matematik; mezun olunan okula göre Alan Bilgisi-Sosyal Bilgiler; bir gün içerisindeki internet kullanımına göre Teknolojik Bilgi; teknoloji içerikli hizmet içi eğitim alma durumuna göre Teknolojik Bilgi, Alan Bilgisi-Fen, Alan Bilgisi-Okuma-Yazma, Pedagojik Bilgi, Pedagojik Alan Bilgisi ve Teknolojik Pedagojik Bilgi boyutlarında anlamlı farklılaşma olduğu tespit edilmiştir. Nitel bulgular değerlendirildiğinde; katılımcıların çoğunlukla teknolojinin derste kullanımını faydalı bulduğu, teknolojiyi kullanabildiği ve yeni teknolojik gelişmelere uyum sağlayabildiği tespit edilmiştir. Ancak aynı katılımcıların teknik beceri konusunda yeterli olmadıkları belirlenmiştir. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin derslerinde akıllı tahta ile EBA kullanmayı tercih ettikleri ve meslektaşlarına da teknoloji konusunda rehberlik ettiği belirlenmiştir. Bu bağlamda, nitel ve nicel boyutlar arasında benzerlik ve farklılık gösteren sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca araştırma sonuçlarına ve gelecekte yapılabilecek çalışmalara göre çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which was conducted with classroom teachers, is to investigate teachers' views on digital education and their perceptions of technological pedagogical content knowledge. Digital education is a common definition today and is often used at all levels of education. This common use case brings along with it many applications. One of the important developments in this course of time is technological pedagogical content knowledge and it has recently been the subject of various scientific studies. Various proposals have been developed in an attempt to make technological pedagogical content knowledge one of the competence areas of teachers. Therefore, it is crucially important for the teachers, who are one of the keystones of education, to increase the quality of the teaching process with the use of technology and determine the level of their perception of technological pedagogical content knowledge. In the present study, it was attempted to investigate elementary school teachers' perceptions of technological pedagogical content knowledge and their views on digital education. The convergent parallel mixed design method, which is one of the mixed method designs in which quantitative and qualitative research methods are used together, has been used in the study. Regarding quantitative part of the study, the technological pedagogical content knowledge scale was used. This scale was applied to a total of 218 classroom teachers teaching in the Kars provincial center and provincial villages in the 2020-2021 academic year. In the analysis of quantitative data, statistical package program, independent t test and one-way analysis of variance were utilized. The qualitative data of the study were acquired by interviewing 20 classroom teachers provincial center and provincial villages in the 2020-2021 academic year. As far as the qualitative part of the study was concerned, the data were analyzed using content analysis. When the quantitative findings of the study were evaluated, it was concluded that the classroom teachers' perceptions of technological pedagogical content knowledge were high. It was found that there was no statistical difference in the total scores of classroom teachers' perceptions of technological pedagogical content knowledge in terms of gender, years of experience in the profession, the type of teacher training school graduated from and the teachers' daily internet use. Regarding the variable of receiving technology-based in-service training, on the other hand, a significant statistical difference was found and the findings obtained were in favor of the classroom teachers who received extra training. Regarding the sub-dimensions, it was found that there was a significant difference in the Technological Knowledge and Field Knowledge-Social Studies by gender; in the Field Knowledge-Mathematics by seniority; in the Field Knowledge-Social Science by the type of teacher training school graduated from; in the Technological Knowledge by the teachers' daily internet use; in the Technological Knowledge by the status of receiving technology-based in-service training; in the dimensions of Content Knowledge-Science, Content Knowledge-Reading-Writing, Pedagogical Knowledge, Pedagogical Content Knowledge and Technological Pedagogical Knowledge. When the qualitative findings were evaluated, it was found that the participants principally found the use of technology in the lesson useful, could utilize the technology and adapt to new technological developments. However, it was also found that the same participants fell short in the technical skills. Furthermore, it was found that classroom teachers preferred to use smart boards and EBA (Education Information Network) in their lessons and led the way for their colleagues about technology. In this context, results demonstrating similarities and differences between qualitative and quantitative dimensions were obtained. Furthermore, various suggestions were offered based on the results and future studies.