Robotik ve açık perineal radikal prostatektomi'nin onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of oncological and functional results of robotic and open perineal radical prostatectomy
  1. Tez No: 638848
  2. Yazar: YUNUS ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLMÜTALİP ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç : Prostat Kanseri nedeniyle Açık Perineal Radikal Prostatektomi ve Robotik Perineal Radikal Prostatektomi yapılmış olan hastaların fonksiyonel ve onkolojik sonuçlarının karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem : Kasım 2016-Eylül 2018 tarihleri arasında lokalize prostat kanseri (0,05). Radikal perineal prostatektomi şekline göre preop potens gözlenen olgularda 12. ayda postop potens görülme oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Her iki yöntemin kıyaslanmasında kanama miktarı, operasyon süresi gibi peroperatif parametrelerde farklılıklar izlenmiş olsa da; RP tekniklerinin kıyaslanmasında en büyük öneme sahip olan onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarının benzer olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: Comparison of functional and oncological results of patients who underwent Open Perineal Radical Prostatectomy and Robotic Perineal Radical Prostatectomy for Prostate Cancer. Materials and Methods: Due to localized prostate cancer (0,05). There was no statistically significant difference between the rates of postop potency seen at the 12th month in patients with preop potency according to the radical perineal prostatectomy method. (p>0,05). Conclusion: Although the differences in the peroperative parameters such as the mean blood loss and duration of operation were observed in the comparison of both methods; It has been demonstrated that oncological and functional results, which have the greatest importance in comparing RP techniques, are similar.