Mide kanseri tedavisinde açık, laparoskopik ve robotik radikal gastrektominin kısa dönem onkolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of SHORT-TERM oncological results of open, laparoscopic and robotic radical gastrectomy for the treatment of stomach cancer
  1. Tez No: 803169
  2. Yazar: SİBEL YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TEKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Dünya genelinde beşinci sıklıkta görülen mide kanserinin tedavisinde cerrahi rezeksiyon kür için temel tedavi yöntemidir. Minimal invaziv cerrahi giderek yaygınlaşmaktadır, ancak cerrahi güvenilirliği ve onkolojik yeterliliği hala tartışılmaktadır. Araştırmamızda mide kanseri tedavisinde uygulanan açık, laparoskopik ve robotik gastrektomi yöntemlerini, kısa dönem onkolojik sonuçları ile karşılaştırarak sağladığı faydaları ve zararları tespit edip en uygun cerrahi yöntemin belirlenmesi için tıp literatürüne katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Nisan 2020- Eylül 2022 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Genel Cerrahi kliniğinde mide adenokarsinomu nedeniyle opere edilen 18 yaş üstü hastalar çalışmaya alındı. Açık, laparoskopik ve robotik gastrektomi yapılan hastalar olmak üzere 3 çalışma grubu oluşturuldu. Hastaların demografik verileri, intraoperatif ve postoperatif bulguları, tümör özellikleri, kısa dönem morbidite ve mortalite verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 37(%33,9) kadın, 72(%66,1) erkek toplam 109 hastanın yaş ortalaması 63,1±11,4'tü. Ameliyat süresi açık gastrektomide, laparoskopik ve robotik gruba göre daha kısa saptandı(p=0,012).
Özet (Çeviri)
Aim: Surgical resection is the main treatment method for curing gastric cancer, which is the fifth most common worldwide cancer. Minimally invasive surgery is becoming increasingly common, but its surgical safety and oncological adequacy are still debated. In our study, it is aimed to contribute to the medical literature to determine the most appropriate surgical method by comparing open, laparoscopic and robotic gastrectomy methods applied in the treatment of gastric cancer with short-term oncological results. Materials and Methods: Patients over the age of 18 who were operated for gastric adenocarcinoma in the General Surgery clinic of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between April 2020 and September 2022 were included in the study. Three study groups were formed as patients who underwent open, laparoscopic and robotic gastrectomy. Demographic data, intraoperative and postoperative findings, tumor characteristics, short-term morbidity and mortality data of the patients were analyzed retrospectively. Results: The mean age of 109 patients, 37(33.9%) female and 72(66.1%) male, included in the study was 63.1±11.4. The operation time was shorter in open gastrectomy compared to laparoscopic and robotic groups(p=0.012).