Akne rozasea ve pemfigus vulgaris hastalarında korneanın konfokal mikroskopi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cornea by confocal microscopy in patients with acne rozasea and pemfigus vulgaris
  1. Tez No: 638854
  2. Yazar: BEYZA YAVUZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERBİL SEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Oküler yüzeyi etkilediği bilinen dermatolojik hastalıklardan pemfigus vulgaris ve akne rozasea hastalarında, hastalığın korneada hücresel düzeyde meydana getirebileceği değişiklikleri tesbit etmek ve bu değişiklikleri invaziv olmayan bir yöntem olan in vivo konfokal mikroskopi (IVKM) ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı, Dermatoloji Polikliniğinde tanı alan ve takibi yapılan yaşları 18-60 yaş arasında değişen toplam 17 pemfigus vulgaris ve 31 akne rozasea hastası ve kontrol grubu olarak 30 sağlıklı birey dahil edildi. Shirmer I ve gözyaşı kırılma zamanı bakıldı. Speküler mikroskopi ile korneal endotel hücre sayımı yapıldı. Optik koherens tomografi ile kornea görüntülemesi yapıldı ve SKK ölçüldü. Konfokal mikroskopi ile kornea tabakaları değerlendirildi ve hücre sayımı yapıldı. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler ile grupların karşılaştırılmasında oneway ANOVA testi kullanıldı. Bulgular: Endotel sayısı açısından pemfigus grubu kontrol grubuyla kıyaslandığında daha düşük saptandı (p=0,026), rozasea grubu ile pemfigus grubu ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Gözyaşı kırılma zamanı açısından rozasea ve pemfigus grupları arasında arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamış olup, her iki grup kontrol grubu ile kıyaslandığında bu iki grupta gözyaşı kırılma zamanı istatistiksel olarak anlamlı olarak düşük saptandı (p=0,001). Bazal hücre sayısı açısından pemfigus grubunun diğer iki gruptan daha düşük olduğu, rozasea grubunun da kontrol grubuna kıyasla daha az olduğu saptandı (p=0,001). Shirmer skoru, santral korneal kalınlık, yüzey epitel hücre sayısı, kanat hücre sayısı, anterior keratosit sayısı, posterior keratosit sayısı, Langerhans hücre sayısı, ana sinir sayısı ve total sinir dallanması açısından, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda pemfigus vulgaris ve akne rozasea hastalarından elde ettiğimiz bulguların bu iki hastalığın neden olduğu kuru göz ile ilişkli olabileceği düşünüldü. Pemfigus vulgaris ve akne rozasea hastalarındaki schirmer I skoru, BUT ve endotel sayısındaki azalma bunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim and Object: To detect the changes that may occur at the cellular level in the cornea and to evaluate these changes with in vivo confocal microscopy in pemphigus vulgaris and acne rosacea patients which are dermatologic disorders known to affect the ocular surface. Material and Methods: A total of 17 pemphigus and 31 acne rosacea patients aged between 18 and 60 years followed up at the Dermatology Clinic of Van Yüzüncü Yıl University, Faculty of Medicine were included in the study and 30 healthy controls were included in the study. Shirmer I and tear break up time tests were performed. Corneal endothelial cell count was performed with specular microscopy. Corneal imaging was performed with optical coherence tomography and central corneal thickness was measured. Corneal layers were evaluated by confocal microscopy and cell counts were performed and one-way ANOVA test was performed to compare groups with descriptive statistics for data analysis. Results: In terms of endothelial number, the pemphigus group was significantly lower than the control group (p = 0,007), and there was no statistically significant difference between the rosacea group and the pemphigus group and the control group. No statistically significant difference was found between rosacea and pemphigus groups in terms of tear break-up time, and tear break-up time was significantly lower in these two groups compared to the control group (p = 0,001). In terms of basal cell number, the pemphigus group was significantly less than the other two groups, and the rosacea group was less than the control group (p = 0,001).Shirmer score, central corneal thickness, surface epithelial cell count, wing cell count, anterior keratocyte count, posterior keratocyte count, Langerhans cell count, main nerve count and total nerve branching were not statistically different among the groups. Conclusion: In our study, the findings we obtained from pemphigus vulgaris and rosacea patients were thought to be related to the dry eye caused by these diseases. Decrease in BUT, Schirmer I score and endothelial cell dencity in patients with pemphigus vulgaris and acne rosacea supports that.