5-6 yaş grubunda çocuğu olan anne babaların kabul-red düzeyleri ile çocukların yılmazlıkları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationship between acceptance-rejection levels of parents with 5-6 years old children and resilience of children
  1. Tez No: 638881
  2. Yazar: SEZGİN BALABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitime devam eden 5-6 yaş grubundaki çocukların ebeveynlerinin, çocuklarını kabul-reddi ile çocukların yılmazlıkları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. 2018-2019 eğitim öğretim yılında, Zonguldak İli Karadeniz Ereğli İlçesi resmi bağımsız anaokulu ve anasınıflarında bulunan, 5-6 yaşındaki çocuklar ve ebeveynleri araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Toplamda 290 çocuk (124 kız ve 166 erkek) ve anne-babasının dahil olduğu çalışma, ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları; Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği (EKRÖ) (Anne ve Baba Kısa Form) ve Erken Çocuklukta Yılmazlık Ölçeğidir (ECYÖ). Elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılan çocukların yaşlarının, cinsiyetlerinin ve kardeş sayılarının çocukların yılmazlıkları üzerinde etkisinin olmadığı, çocukların yılmazlık düzeylerinin anne ve baba yaş değişkenine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Bu bulgunun aksine çocukların yılmazlıklarının annelerinin ve babalarının öğrenim düzeyine göre anlamlı olarak farklılaştığı sonucuna varılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin sıcaklık-sevgi düzeyinin sahip oldukları çocukların yaşlarına göre anlamlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir. Annelerin sıcaklık/sevgi düzeyi, düşmanlık/saldırganlık düzeyi, ilgisizlik/ihmal düzeyi, farklılaşmamış red düzeyi ve toplam kabul-red düzeyi sahip oldukları çocukların cinsiyetine göre farklılaşmamıştır. Anne ve babaların ebeveyn kabul-red alt boyut puanlarının anne ve baba öğrenim durumuna göre farklılaştığı görülmüştür. Son olarak, ebeveynlerin kabul-redleri ile çocukların yılmazlıkları arasında ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this researh, examined the relationship between acceptance and rejection levels of children with 5-6 years old parents and resilience of children. The scope of this research was parents with 5-6 years old children who had been attending preschool in Karadeniz Eregli in the 2018-2019 academic year. A total of 290 (124 girls, 166 boys) children and their parents were included into this research and it is the correlational survey model. The scales used in this research are Personal Information Form, Parental Acceptance-Rejection Questionnaire (PARQ) Mother and Father Short Form and Early Childhood Resilience Scale (ECRS). According to the results, it was concluded that the age, gender and number of siblings of the children who participated in the study had no effect on the resilience of children. Moreover, the resilience levels of the children did not differ according to the age variable of the parents. In addition, it was concluded that the resilience of children differed significantly according to the education level of their mothers and fathers. It was educed that the mothers' warmth/affection level differed significantly according to the age of the children. It was concluded that mothers' warmth/affection level, hostility/aggression level, indifference/neglectlevel, undifferentiated/rejection level and total acceptance-rejection level did not differ according to the gender of their children. Parental acceptance-rejection subscale scores of mothersandfathers has differedaccordingtotheeducationlevel of themothersandfathers. Finally, it has been identified there is no any significant relationship between resilience of children and parental acceptance-rejection.