Beden kitle indeksinin sperm parametrelerine ve sperm DNA fragmantasyonuna etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of body mass index on sperm parameters and sperm DNA fragmentation
  1. Tez No: 638887
  2. Yazar: SEMİYE ELİF ELKATMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SALABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Obezite, Dünya Sağlık Örgütü tarafından“Sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi”olarak tanımlanmıştır. Giderek artan obezite oranları, obezitenin birçok hastalığa yol açması sebebiyle önemli bir sorun haline gelmiş, hormonal bozulmalara da sebep olarak, üreme fonksiyonunu da olumsuz yönde etkilemektedir. Sadece erkek kaynaklı ve çift kaynaklı infertilite, tüm infertilite vakalarının sırasıyla %30 ve %40'ını oluşturur. Erkek fertilitesini belirleyen en önemli sperm parametreleri semen hacmi, sperm konsantrasyonu, hareketlilik, ve morfolojidir. Bu tez çalışmasında, ideal kilolu (1. Grup), fazla kilolu (2. Grup) ve obez (3. Grup) bireylerde sperm parametreleri, maturasyonu ve DNA fragmantasyonu incelenmiş; fazla kilonun erkek üreme potansiyeline etkisi gösterilmiştir. Çalışma, Biruni Üniversite Hastanesi'ne semen analizi için başvuran hastalarda uygulandı. Her üç gruba da standart semen analizi yapıldı. DNA fragmantasyon testi için akridin oranj, maturasyon analizi için anilin mavisi, sperm kromatin kondensasyonu için kromomisin A3 (CMA3) boyama yöntemi kullanıldı. Yapılan çalışma sonucunda, fazla kilonun, sperm konsantrasyonunu (1. Grup: 55 milyon/ml, 2. Grup: 64,20 milyon/ml, 3. Grup: 47,65 milyon/ml; p>0.1) ve motilitesini (ileri hareket=1. Grup: %41, 2. Grup: %42,6, 3. Grup: %35,4; p>0.1) etkilemediği görülürken, sperm morfolojisini (normal=1. Grup: %4, 2. Grup: %4,9, 3.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as“excessive fat accumulation in the body to the extent that it impairs health”by the World Health Organization. Increasing obesity rates have become an important problem since obesity causes many diseases. Since overweight causes hormonal disorders, it also negatively affects the reproductive function. The cause of infertility is male infertility and couple infertility in 30% and 40% of cases respectively. Major indicators of male infertility are semen volume, sperm concentration, motility, progression, morphology. In recent years, besides the effects of body mass index on sperm parameters, the effect of sperm cells on the molecular composition has been a matter of debate. In this thesis, sperm parameters, maturation and DNA fragmentation in ideal weight (1. Group), overweight (2. Group) and obese (3. Group) individuals were examined and the effect of weight on male reproductive potential was shown. The study was applied to patients who applied to Biruni University Hospital for semen analysis. Standard semen analysis was done in all three groups. Acridine orange was used for DNA fragmentation test, aniline blue was used for maturation analysis, and chromomycin A3 (CMA3) staining method was used for sperm chromatin condensation. As a result of the study, it was observed that overweight did not affect sperm concentration (1. Group: 55 milyon/ml, 2. Group: 64,20 milyon/ml, 3. Group: 47,65 milyon/ml; p>0.1) and motility (progressive motility=1. Group: %41, 2. Group: %42,6, 3. Group: %35,4; p>0.1), while it increased sperm morphology (normal=1. Group: %4, 2. Group: %4,9, 3.