Futbolcularda AGT (rs699) polimorfizm dağılımının incelenmesi
Distribution of AGT (rs699) polymorphism in football players
  1. Tez No: 638888
  2. Yazar: NAZLI CAN KAVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Atletik performans, epigenetik ve genetik faktörlerden etkilenen kompleks bir fenotiptir, fiziksel performansı ve atletik yeteneğindeki farklılıklar, önemli bir kalıtsal bileşen olarak kabul görmektedir.Genetik analizler yalnızca incelenen genin belirli bir fizyolojik özellikte güçlü olup olmadığı konusunda öngörü oluşturabilmektedir. Uygun yapılan genetik analizler, sporcuların ve antrenörlerinin en uygun spor disiplininin belirlenmesinde yardımcı olabilir. Birçok saha tabanlı ekip spor oyunu gibi, futbol da hem düşük aynı zamanda yüksek yoğunluklu koşu ile yürüyüş dönemlerinden oluşan bir oyundur. Futbol takımları sürat ve ivme yeteneğine önem vermektedir.AGT proteini, 1q42 lokusundaki 1. kromozom üzerinde bulunan AGT geni tarafından kodlanır. Yapılan liteartür taramaları sonucunda artmış AGT, iskelet kasında bir büyüme faktörü olarak hareket eden anjiyotensin II'yi yukarı düzenler ve mekanik yüklemeye yanıt olarak iskelet kası hipertrofisini modüle edebilir, böylece gücü / hızı artırabileceği belirtilmiştir. Çalışmamıza katılan sporcuların 6'sı AA (%20.6), 8'i GG (27.5) ve 15'i AG (%51.7) genotipinde olduğu belirlenmiştir. Allel dağılımları ise 27'si“A”(%46.5), 31'i“G”(%53.4) olarak bulunmuştur. Çalışma sonucumuzda kohortumuzda AGT rs699 polimorfizminde AG genotipinin ve“G”allelinin diğer genotip ve allelere göre baskın olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Athletic performance, epigenetic and complexes which is affected from genetic factors are fenotype, physical performance ve differance of athletique performance, differences in physical performance and athletic ability are recognized as an important hereditary component. Genetic analyses can only create a prediction whether the gene under study is strong in a particular physiological trait. Appropriate genetic analyses can help to determine the most appropriate sports discipline for athletes and trainers. Like many field-based team sports games, football is a game that consists of both low and high intensity running and walking periods. Football teams give a importance to speed and acceleration ability. The AGT protein is encoded by the AGT gene on chromosome 1 at locus 1q42. Increased AGT as a result of literature reviews, upregulates angiotensin II, which acts as a growth factor in skeletal muscle and can modulate skeletal muscle hypertrophy in response to mechanical loading, thus it has been stated that this can increase the power / speed. It was determined that 6 of the participating athletes in our study were AA (20.6%), 8 of them GG (27.5) and 15 of them AG (51.7%) genotype. Allele distributions were found 27 as“A”(46.5%), 31 as“G”(53.4%). According to our study results, it was concluded that the AG genotype and the“G”allele were dominant in the AGT rs699 polymorphism compared to the other genotypes and alleles in our cohort.