Spor kulüplerinin piyasa performanslarının ve etkinliklerinin değerlendirilmesi: Borsa İstanbul örneği
The evaluation of market performance and efficiencies of sport clubs: A Borsa Istanbul case
  1. Tez No: 638899
  2. Yazar: FATİH HALİM SAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN ERDEM KAYRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Borsa İstanbul'da yer alan spor şirketlerinin performansları karşılıklı olarak analiz edilmiş ve yine bu şirketlere ait hisse senetleri piyasa etkinliği açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde performans ve finansal performans hakkında genel bilgiler verilmiştir. Ayrıca performansın boyutlarını anlatılarak finansal performans kriterleri hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde hisse senedinin tanımı yapılarak hisse senedinin türleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca hisse senedinde değer ve risk kavramları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonra anomali kavramı ele alınmış ve türleri hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise ulusal ve uluslararası literatürde yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Bu bölüm performans karşılaştırması ve etkinlik analizine yönelik yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise Borsa İstanbul'da işlem gören spor kulüplerinin performans karşılaştırması için“SPSS”, piyasa etkinliği analizi için ise“EVİEWS”istatistik programları kullanılmış ve hisse senedi fiyatlarındaki değişimin seyri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performances of the sports companies in Borsa Istanbul are analyzed mutually and the shares of these companies are evaluated in terms of market efficiency. In the first part of the study, general information about performance and financial performance are given. Besides, the dimensions of performance are explained and information is given about financial performance criteria. In the second part of the study, the definition of the stock and the types of the stock are discussed. Also, the concepts of value and risk are analyzed in detail. Then the concept of anomaly is discussed and detailed information is given about its types. In the third part of the study, studies in national and international literature are given. This section covers the studies on performance comparison and efficiency analysis. In the last part of the study,“SPSS”and“EVIEWS”statistical programs are used for performance comparison and market efficiency analysis of sports clubs traded on Borsa Istanbul and the course of changes in stock prices are analyzed.