Egzersiz ile birlikte nar-siyah havuç suyu karışımı kullanımının yağ asitleri ve mineral metabolizmasına etkisi
The effect of using pomegranate-black carrot juice mixture with exercise on oil acids and mineral metabolism
- Tez No: 638906
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÇİNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında; Sedanter bireylere uygulanan egzersiz programı ile nar-siyah havuç suyu karışımı takviyesinin serum ve eritrositlerde biyokimyasal parametreler üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmaya yaşları 17-22 arasında değişen 20 sağlıklı erkek gönüllü olarak katılmıştır. Uygulama süreci üç aşamadan oluşmuştur. Birinci aşamada, uygulamaya katılacak kişilerin tamamından deneysel süreç başlatılmadan önce kan örnekleri uzman kişilerce alınmıştır. İkinci aşamada, tüm katılımcılara 10 gün boyunca 60 dakika/gün dayanıklılık koşu antrenmanı yaptırılmıştır ve süreç sonunda kan örnekleri yine uzman kişilerce alınmıştır. Üçüncü aşamada ise çalışmaya katılan 20 katılımcıya 10 gün boyunca egzersiz programı uygulaması ile birlikte nar-siyah havuç suyu karışımı (100ml/100ml) takviyesi verildi ve kan örnekleri alındı. Alınan tüm kan örnekleri serum ve eritrositlerine ayırdıktan sonra yağ asitleri ve mineral düzeyleri incelendi. Tüm örneklerde Cu, Mg, Mn, Fe ve Zn minerallerinin düzeyleri tespit edildi. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Farklılık bulunan grupların belirlenmesi için Bonferroni Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of exercise program applied to sedentary individuals and pomegranate-black carrot juice mixture supplements on biochemical parameters in serum and erythrocytes were investigated. 20 healthy men ages 17 to 22 participated volunteered to participate in the study. The implementation process consist of three stages. In the first phase, blood samples were taken from all participants before the experimental process was initiated by experts. In the second phase, all participants were given 60 minutes/day endurance running training for 10 days and blood samples were taken again by specialists at the end of the process. In the third phase, 20 participants were given a pomegranate juice-black carrot juice mixture (100ml/100ml) supplement and blood samples were taken together with exercise program application for 10 days. All blood samples were divided into serum and erythrocytes and the levels off fatty acids and minerals were examined. Levels of Cu, Mg, Mn, Fe and Zn minerals were determined in all samples. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data obtained. Bonferroni Test was applied to identify groups with differences.